Zimné Olympijské Hry 1956 V Cortine D'Ampezzo

Piate (zimné) olympijské hry sa konali v roku 1956 v Cortine d'Ampezzo (Taliansko) od 26. januára do 5. februára. Zúčastnilo sa ich 942 športovcov, vrátane 146 žien, z 33 krajín. Tento rok debutoval tím ZSSR na hrách (53 športovcov), čo radikálne zmenilo pomer síl. Celkovo sa uskutočnilo 245 súťaží v 5 športoch, zmenil sa a rozšíril program lyžiarskych pretekov. Namiesto pretekov na 18 km sa teda konali lyžiarske preteky na 15 a 30 km. Ženy bojovali o zlato v štafete na 3x5 km.

Zimné olympijské hry 1956 v Cortine d'Ampezzo

Už v 20. a 30. rokoch bola Cortina d'Ampezzo pomerne známym strediskom zimných športov. Konali sa tu majstrovstvá v alpskom lyžovaní a lyžovaní. Toto letovisko bolo nominované aj na olympijské hry v roku 1940.

Na začiatku hier sa mesto úplne zmenilo. Vybudoval sa krásny moderný štadión so 4-stupňovými tribúnami, bola pripravená vysokohorská vysokorýchlostná dráha pre korčuliarov. Postavený bol aj nový odrazový mostík (80 m) - podľa účastníkov súťaže jeden z najlepších na svete.

Prvýkrát v tomto roku zložil jeden zo športovcov v mene všetkých účastníkov hier olympijskú prísahu (urobila to Talianka Juliana Chenal-Minuzzo). Prvýkrát sa uskutočnilo aj televízne vysielanie takýchto súťaží.

Ako už bolo uvedené, športovci ZSSR radikálne zmenili pomer síl vo svoj prospech. Zúčastnili sa všetkých súťaží okrem boby a krasokorčuľovania. L. Kozyreva získal prvé zlato v 10 km lyžiarskych pretekoch pre Sovietsky zväz a o druhé a tretie miesto sa podelili aj sovietski lyžiari. V štafete získal sovietsky tím striebro a potom zvíťazili fínski lyžiari. Prvými olympijskými víťazmi v histórii, ktorí neboli zo škandinávskych krajín, boli aj naši športovci - Pavel Kolchin prispel 3 cenami do národného tímu ZSSR - 1 zlatou a 2 bronzovými medailami.

V behu na lyžiach pre mužov bol boj relatívne vyrovnaný. Nóri, Fíni, Švédi a športovci zo ZSSR dostali po jednom najvyššom ocenení. V skokoch na lyžiach sa najlepšie darilo Fínovi L. Hyvärinenovi (81 a 84 m), ktorý si nacvičil novú techniku skokov, víťazstvo v biatlone oslávil S. Stenersen z Nórska. Na pretekoch v alpskom lyžovaní suverénne dominoval Rakúšan A. Sailer, ktorý vyhral všetky 3 typy súťaží.

Pokiaľ ide o hlavnú senzáciu zimných olympijských hier VIII, predstavili ju divákom sovietski športovci. Nóri, ktorí boli v roku 1952 predovšetkým hlavou a ramenami, sa uspokojili iba s dvoma striebornými cenami. Športovci zo ZSSR boli tentokrát lepší: dokázal to nový svetový rekord (40, 2 s) a „zlato“E. Grishina vo vzdialenosti 500 m, ako aj dva svetové rekordy (a samozrejme 2 zlaté medaily) vo vzdialenosti 1500 m všetci rovnakí Grishin a Yu. Michailov. Olympijský rekord na vzdialenosti 5 000 m dosiahol náš B. Shilkov. Severania oslavovali víťazstvo iba raz - na 10 000 m (1. miesto obsadil Švéd S. Erickson).

V boboch (dvojka) získali Taliani strieborné a zlaté medaily, Švajčiari zlaté medaily vo štvorici a Taliansko sa uspokojilo s druhým miestom. V krasokorčuľovaní sa šampiónmi stali krasokorčuliari z USA, v dvojitom programe - z Rakúska.

Hokejisti národného tímu ZSSR suverénne zdolali všetkých súperov a stali sa šampiónmi olympijských hier a neporaziteľní Kanaďania sa uspokojili iba s 3. miestom, keď nechali napred postupovať Spojeným štátom americkým (podľahli Američanom 1: 4).

Výsledkom bolo, že ZSSR v celkovom poradí obsadil prvú líniu - 104 bodov a 16 medailí (7-3-6), druhé miesto bolo v Rakúsku - 66, 6 bodov a 11 medailí (4-3-4), tretie miesto bolo vo Fínsku - 57 bodov a 6 medailí (3-3-1).