Kde Sa Konali Zimné Olympijské Hry 1968

V roku 1968 Medzinárodný olympijský výbor znovu zveril konanie hier Francúzsku. Grenoble sa tento rok stal hlavným mestom medzinárodných športových súťaží v zimných športoch.

Kde sa konali zimné olympijské hry 1968

Definitívne rozhodnutie, že sa tieto hry budú konať v Grenobli, bolo prijaté na zasadaní Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v roku 1964. Grenoblovými súpermi boli japonské mesto Sapporo, nórske hlavné mesto Oslo a jazero Placid, ležiace v USA. Francúzske lyžiarske stredisko zvíťazilo s malým rozdielom v záverečnom kole súťaže s kanadským mestom Calgary.

Za 4 roky bolo v Grenobli postavených niekoľko špeciálnych športových zariadení pre hry, napríklad olympijský štadión. Dráhy na alpské lyžovanie a sánkovanie existovali už skôr, čo umožnilo znížiť finančné náklady na prípravu na olympijské hry.

Na hrách sa zúčastnilo iba 37 štátov. Táto súťaž bola pre marocký tím debutom. Olympijské hry 1968 boli tiež prvé, na ktorých sa osobitne zúčastnili tímy Nemeckej demokratickej republiky a Spolkovej republiky Nemecko.

Na prvom mieste v neoficiálnom medailovom poradí sa umiestnilo Nórsko, čo odrážalo vysokú úroveň prípravy športovcov tohto tímu v zimných športoch. Najlepšie zo všetkých sa ukázali nórski lyžiari. Korčuliari a biatlonisti priniesli aj niekoľko medailí.

Druhým s oneskorením iba jednej medaily bol Sovietsky zväz. Hokejový tím ZSSR dostal zlato. Sovietski korčuliari predviedli vynikajúci výkon. Na prvom mieste sa umiestnila dvojica Lyudmila Belousovová a Oleg Protopopov, na druhej priečke sa stali Tatyana Zhuk a Alexander Gorelik. Jedno zlato získalo aj sovietsky športovec za skoky na lyžiach, čo bol pre ZSSR v tejto disciplíne významný úspech.

Tretie bolo tím Francúzska, hostiteľskej krajiny. Takmer všetky medaily národného tímu priniesli lyžiari, ktorých úroveň vo Francúzsku je tradične vysoká. Tím Spojených štátov si počínal celkom priemerne a skončil celkovo na 9. mieste. Jedinú zlatú medailu pre krajinu priniesla Peggy Flamingová v krasokorčuľovaní.