Aké Boli Olympijské Hry 1964 V Tokiu

Ešte v 30. rokoch malo byť hlavným mestom Japonska dejisko dvanástej olympiády v roku 1940. Ale kvôli vypuknutiu druhej svetovej vojny sa hry neuskutočnili. O dvadsať rokov neskôr Tokio opäť bežalo, ale MOV dal prednosť Rímu. Až v roku 1964 sa na ázijskom kontinente prvýkrát konali 18. letné olympijské hry.

Aké boli olympijské hry 1964 v Tokiu

Prípravy na olympijské hry v Tokiu boli vážne: veľa schátraných domov bolo zbúraných, boli postavené nové diaľnice, mosty, nadjazdy, postavené moderné športové zariadenia, obnovené staré haly, bazény a štadióny.

V Tokiu sa zhromaždilo 5140 športovcov zúčastnených na hrách z 93 krajín. Olympijské spoločenstvo doplnilo novú veľkú skupinu krajín: Alžírsko, Kamerun, Kongo, Madagaskarská republika, Mali, Nigéria, Senegal, Zanzibar, Trinidad, Tobago. Prvýkrát sa predstavili športovci z Dominikánskej republiky, Nepálu a Mongolskej ľudovej republiky. Juhoafrickej republike bola pozastavená účasť na Hrách rasovej diskriminácie v športe.

Program olympijských hier v Tokiu bol veľmi rozsiahly. K tomu bolo pridané džudo a tiež volejbal žien a mužov. Vo všetkých druhoch súťaží sa zreteľne zvýšila konkurencia medzi účastníkmi. Počas hier dosiahli športovci 77 olympijských rekordov, 35 z nich sa stalo svetovými rekordmi.

Športovci ZSSR predvádzali menej úspešné výkony ako v Ríme a Melbourne, hoci sa im podarilo udržať si prvenstvo na neoficiálnom tímovom podujatí. Získali 607, 8 bodov, Američania - 581, 8. Tím ZSSR získal 96 medailí, z toho 30 zlatých, 31 strieborných a 35 bronzových. Tím USA dostal 90 medailí: 36 zlatých, 26 strieborných a 28 bronzových.

Sovietski vzpierači si počínali bravúrne. Rudolf Plyukfelder a Alexej Vachonin (Šachty), Vladimír Golovanov (Chabarovsk) a Leonid Žabotinský (Záporožie) dostali zlaté medaily, Vladimír Kaplunov, Viktor Kurentsov a Jurij Vlasov - strieborné medaily.

Prvé miesto v tíme si vybojovali aj boxeri zo Sovietskeho zväzu, ktorí získali 3 zlaté, 4 strieborné a 2 bronzové medaily. Najlepší boli Moskovčania Boris Lagutin a Stanislav Stepashkin, ako aj Leningrader Valery Popenchenko, uznávaní ako najlepší boxer olympijského turnaja.

Prvú zlatú medailu v histórii sovietskeho plachtenia získali v Tokiu. Jej majiteľkou bola 16-ročná Galina Prozumenshchikova zo Sevastopoľa, ktorá plávala najrýchlejšie dvesto metrov prsia. Osemnásťročný americký plavec Donald Schollander dostal štyri zlaté medaily a vytvoril nový svetový rekord - vyplával 400 metrov voľným spôsobom za 4 minúty a 12, 2 sekundy.

Športovci sa na olympiáde predviedli veľmi dobre. Vytvorili jedenásť svetových rekordov a vylepšili 71 olympijských rekordov. Tri zlaté medaily získali sestry Pressové: v hode diskom, vrhu guľou a päťboja. Prvýkrát v histórii olympiády sa maratónskej atlétke Ababe Bikile podarilo zvíťaziť druhýkrát za sebou. Vytvoril tiež nový svetový rekord na hrách v Tokiu.

Športovkyňa Lyudmila Pinaeva vyhrala svoje prvé osobné olympijské víťazstvo, súťažila vo veslovaní na kajakoch a predstihla súperky z Rakúska a Rumunska o 0,76 s. Legendárny športovec ZSSR Vyacheslav Ivanov sa stal víťazom aj v kajakárskom veslovaní, hoci toto víťazstvo pre neho nebolo ľahké. Dva týždne pred súťažou ťažko ochorel, potom nastali problémy s člnom, ale športovec našiel silu a odvahu tvrdo bojovať až do konca a získal zlatú medailu.

Všeobecne platí, že olympijské hry v Tokiu prebehli tak, ako by to malo byť pre športové súťaže tejto úrovne: s veľkou vášňou, železnou vôľou k víťazstvu a úplným odhodlaním väčšiny jej účastníkov.