Aké Boli Olympijské Hry Vo Vancouveri

Od 12. februára do 28. februára 2010 sa v kanadskom meste Vancouver konali XXI zimné olympijské hry. Tieto viac ako dva týždne boli plné mnohých športových udalostí. Z účastníkov a divákov sa stali hrdinovia a svedkovia víťazstiev i prehier, dopingových škandálov, zápasu o olympijské medaily a, žiaľ, aj tragických udalostí. Táto olympiáda pre ruský tím bola najvydarenejšou v histórii hier.

Aké boli olympijské hry vo Vancouveri

Olympijské hry vo Vancouveri sa od samého začiatku niesli v znamení absurdnej tragédie: už pred otvorením hier sa na bobovej dráhe zranilo niekoľko športovcov a mladý nádejný športovec z gruzínskeho tímu Nodar Kumaritashvili zomrel po náraze do kovovej podpery. Preto sa otvárací ceremoniál olympiády začal minútou ticha.

Potom sa však udalosti vyvinuli podľa plánu aj napriek príliš teplému počasiu a problémom demonštrantov a štrajkujúcich protestujúcich proti globalizácii. Hneď na druhý deň, začali sa bežné olympijské pracovné dni, sa uskutočnili prvé oficiálne súťaže - skoky z odrazového mostíka K-90, vo finále ktorých zvíťazil Švajčiar Simon Ammann, ktorý vo Vancouveri otvoril skóre o medaily.

Ruskí lyžiari začali svoje výkony nie príliš dobre, vďaka čomu sa dostali len na štvrté miesta, čo tréneri vysvetľovali zlým výberom lyžiarskeho vosku. Prvú olympijskú medailu pre ruský tím získal rýchlokorčuliar Ivan Skobrev, ktorý na 5 km obsadil tretie miesto.

Ruský tím bol naďalej prenasledovaný neúspechmi: dvojbojár Nijaz Nabejev, v ktorého vkladali veľké nádeje, bol zo súťaže vylúčený kvôli zvýšenej hladine hemoglobínu v krvi. Hneď v prvom zápase s Fínmi ruskí hokejisti prehrali 1: 5 a z boja o medaily prakticky okamžite vypadli. Prvýkrát po mnohých rokoch sa v súťaži športových dvojíc nenachádzali žiadni ruskí športovci.

Prvé zlato pre Rusko až v 5. deň olympiády získali šprintérski lyžiari Nikita Kryukov a Alexander Panžinskij. Jevgenij Pľuščenko, ktorému predpovedali zlato v krasokorčuľovaní, obsadil až druhé miesto, čo sa tiež stalo nepríjemným prekvapením a dôvodom na dlhé spory. Úspech sprevádzali tanečníci z ľadu, lyžiari v tímovom šprinte, biatlonisti a sánka, ktorí do zbierky ruskej reprezentácie pridali ešte niekoľko medailí. Jekaterina Iľjušina získala prvýkrát v histórii ruského športu zlatú medailu v snoubordingu. Na neoficiálnom tímovom podujatí bola ruská reprezentácia z hľadiska počtu olympijských medailí iba na 11. mieste.

Na záverečnom ceremoniáli olympijských hier odovzdal Vancouver štafetu ruskému mestu Soči. Dúfajme, že ďalšia olympiáda, ktorá sa bude konať v roku 2014, prinesie našim športovcom viac šťastia a medailí.