Aké Boli Olympijské Hry 1988 V Soule

Soul dostal právo usporiadať letné olympijské hry XXIV na 84. zasadaní MOV 30. septembra 1981. Po bojkotoch predošlých olympiád dostali konečne príležitosť zmerať si sily opäť najsilnejší športovci ZSSR, USA, východného Nemecka a ďalších krajín.

Aké boli olympijské hry 1988 v Soule

Bojkotom sa ani tentoraz nepodarilo úplne vyhnúť: Kuba, Etiópia, Nikaragua a niektoré ďalšie krajiny.

Napriek tomu sa hier zúčastnilo 159 krajín, reprezentovalo ich 8391 športovcov, čo sa stalo rekordom. Vysielanie hier sledovali viac ako tri miliardy ľudí v 139 krajinách sveta. Na programe olympiády boli nové športy - tenis a stolný tenis, ženský šprint v cyklistike, beh na 10 000 metrov pre ženy a ďalších 11 disciplín.

Už sa stalo zvykom, že najintenzívnejšie sa bojovalo o medaily medzi ZSSR, USA a NDR. Tak to bolo aj v Soule, v neoficiálnej súťaži družstiev vybojovali sovietski športovci 55 zlatých medailí, 31 strieborných a 46 bronzových medailí. Olympionikom z NDR sa podarilo vytlačiť Američanov a obsadiť druhé miesto, získali 37 zlatých, 35 strieborných a 30 bronzových medailí. Športovci z USA za nimi dosť zaostávali, získali 36 zlatých, 31 strieborných a 27 bronzových medailí.

Na súťažiach v Soule predvádzali sovietske gymnastky vynikajúci výkon, keď vyhrali 10 ocenení najvyššieho štandardu zo 14. Športovci získali rovnaký počet zlatých medailí. Mužské basketbalové a hádzanárske tímy dosiahli víťazstvá. Rovnako ako na olympijských hrách v Moskve, aj tu získal zlatú medailu sovietsky plavec Vladimir Salnikov. Skutočnou hrdinkou olympiády bola ale športovkyňa NDR Christina Otto, ktorá získala 6 zlatých medailí v plávaní.

Americký plavec Mat Biondi, ktorý získal 5 medailí na najvyššom štandarde, zaostáva len o kúsok za Christinou. Jeho krajanka Janet Evans získala ďalšie tri zlaté medaily.

Sovietsky futbalový tím predviedol vynikajúci výkon na zápasoch v Soule, ktoré vo finále dokázali prevýšiť významných Brazílčanov skóre 2: 1, góly dávali Igor Dobrovolskij a Jurij Savičev.

Na letných olympijských hrách XXIV. Ukázali športovci veľa vynikajúcich výsledkov, ale tieto hry si pamätali aj pre veľké množstvo dopingových škandálov. Takže slávny kanadský šprintér Ben Johnson, ktorý zabehol vzdialenosť 100 metrov s fenomenálnym časom 9, 79 sekúnd, prišiel o zlatú medailu. Dvaja bulharskí vzpierači, ktorí vo svojich hmotnostných kategóriách získali zlaté medaily, boli diskvalifikovaní. V obave pred novými škandálmi opustili bulharskí vzpierači Soul, odišli dokonca aj športovci, ktorí ešte nepodali výkon.

Sudcovia sa nie vždy správali objektívne. V boxerskom ringu teda budúca hviezda svetového boxu, Američan Roy Jones, úplne predčil svojho juhokórejského rivala Park Si Hoon. Pomer úderov dosiahol 86:32 v prospech Američana, Park Si Hong bol zrazený raz. Sudca však nakoniec dal víťazstvo zbitým a ledva kórejským nohám na nohách. Napriek tejto prehre získal Roy Jones od Medzinárodnej amatérskej boxerskej asociácie titul Vynikajúci boxer olympijských hier v Soule a Val Barkerova trofej. Táto cena sa zvyčajne udeľuje víťazovi súťaže. Neskôr boli sudcovia, ktorí posudzovali tento boj, diskvalifikovaní - bolo možné dokázať, že dostali úplatky od juhokórejskej delegácie. Rozhodnutie o víťazovi nebolo nikdy revidované, ale v roku 1997 získal Roy Jones strieborný olympijský poriadok.

Napriek veľmi nejednoznačným výsledkom sa olympijské hry v Soule stali dôležitým míľnikom v histórii olympijského hnutia. Najmä výrazné sprísnenie dopingových kontrol umožnilo urobiť ďalšiu olympiádu oveľa poctivejšou.