Najkontroverznejší Olympijskí šampióni

Napriek tomu, že základnými ustanoveniami olympiády sú mier, priateľstvo a vzájomné porozumenie, konkurencia v súťaži sa odvíja s pomstou. A niektorí športovci sú pripravení škandálom doslova vyžmýkať medailu. A takých bojovníkov je veľa.

Najkontroverznejší olympijskí šampióni

Jednou z najškandalóznejších olympiád v histórii je tá, ktorá sa konala v roku 1912. Zoznam všetkých porušení a hádok, ktoré boli na ňom zaznamenané, sa zmestil do samostatnej knihy s 56 stranami. Jeden z najslávnejších škandálov na tejto olympiáde sa týkal amerického športovca. Bol to Indián od narodenia. Na súťaži okamžite získal 2 zlaté medaily a stal sa vodcom týchto hier. Americké vedenie však nebolo spokojné s tým, že na prvé miesto sa dostal zástupca kmeňa, s ktorým mali Američania nezvratné rozdiely. A Amerika nezávisle požadovala zbavenie šampióna medailí (napriek tomu, že tieto ceny boli v pokladnici USA), pričom odkázala na skutočnosť, že je profesionálnym športovcom a nemôže sa zúčastňovať amatérskych hier. Potom boli medaily odobraté a kariéra šampióna sa pokazila.

Na hrách v USA v roku 1904 došlo k škandálu s maratóncami. Práve táto disciplína bola v tom čase jednou z najsľubnejších. Ako prvý prišiel do cieľa Američan Fred Lorz, ktorý svojich súperov výrazne predbehol. Neskôr bolo odhalené tajomstvo jeho svižnosti. Po dobehnutí asi tretiny trate zastavil. Dôvod bol jednoduchý - nohy mali kŕče. Potom však jeden z fanúšikov objavil športovca, ktorý sprevádzal svoje idoly v aute po diaľnici prechádzajúcej neďaleko. Pozval zaostávajúceho maratónca, aby mu dal odvoz. Došli teda takmer do cieľa. Ale keď Fred Lorz vystúpil z auta, aby tam bežal, diváci to videli na tribúnach. Klam sa teda odhalil. Potom bola medaila odovzdaná druhému športovcovi, ktorý prišiel do cieľa. Ukázalo sa však, že s jeho pretekmi nebolo všetko také plynulé. Doslova na konci trate sa cítil zle a jeho tréner podal anestetickú injekciu, ktorá sa teraz bude považovať za doping.

Hitlerova diktatúra sa podpísala na olympijských hrách v roku 1936. Potom bol z účasti v súťaži vylúčený uchádzač o zlato v pretekoch zo Švajčiarska. Dôvod je pre tú dobu dosť typický a politika Führera - športovca bola vydatá za židku.

V roku 1972 na olympijských hrách vznikol spor medzi národnými basketbalovými tímami USA a ZSSR. Rozhodcovia porušili pravidlá a 3 sekundy pred koncom oficiálneho času rozozvučali sirénu, ktorá naznačovala koniec stretnutia. Vďaka tomu vyhral tím America. Avšak práve toto porušenie bolo dôvodom spochybnenia výsledkov. Posledná polovica sa musela dohrávať. V predĺžení dokázal národný tím ZSSR dokončiť požadovaný hod a stal sa víťazom. Američania vtedy prehrali prvýkrát. Z tohto dôvodu bojkotovali odovzdávanie cien.

Za škandálnych šampiónov možno označiť aj množstvo športovcov, ktorí zvíťazili na olympiáde v chybách rozhodcov. Konal sa v roku 1932 v Los Angeles. Tu bola takmer každá súťaž narušená nesprávnou prácou rozhodcov a rozhodcov. Takže napríklad športovec, ktorý bežal o 2 metre menej ako ten, ktorý skončil druhý, zvíťazil v pretekoch na 200 metrov. To sa podpísalo na technických nedokonalostiach tratí.

Prvý dopingový škandál sa odohral v roku 1988 v Soule. Potom kanadský športovec-bežec dojazd dokončil s nečakane vysokým výsledkom - 9,79 s. Prirodzene, dostal zlatú medailu. O dva dni neskôr ho však pripravili o skutočnosť, že sa zistilo, že šampión používal doping.

Olympiáda v Salt Lake City je tiež bohatá na škandály. Ruskí fanúšikovia šťastne oslavovali prvé miesto v športovom krasokorčuľovaní od Eleny Berezhnaya a Antona Sikharulidzeho. Americkej strane sa však toto zosúladenie nepáčilo, pretože Kanaďania boli ich obľúbencami. Začali sa rozhovory, že Rusi podplatili sudcov, v dôsledku čoho dostali cenu. Aby sa predišlo ďalším klebetám, padlo nevídané rozhodnutie a na slávnostnom odovzdávaní cien za zlaté medaily išli dva páry - Rusi a Kanaďania.

Sólová športovkyňa Irina Slutskaya mala problémy získať aj medailu. Porotcovia usúdili, že program Američanky Sarah Hughesovej bol lepší ako programu ruského. Podľa medzinárodných pozorovateľov to však vôbec nebolo. Sudcovia však zostali neoblomní - vo výsledku sa Slutskaya umiestnila na druhom mieste.

Ďalší problém na tej istej olympiáde sa stal s ruskou lyžiarkou Larisou Lazutinou. V tom okamihu, keď už bol krôčik od zlatej medaily, bola diskvalifikovaná s vysvetlením, že športovec podľa výsledkov skúšky bral nelegálne drogy.