Letné Olympijské Hry 1920 V Antverpách

Letné olympijské hry, VII. Za sebou, sa konali v Antverpách. Oficiálne sa otvorili 14. augusta a zatvorili 30. augusta. Prvé súťaže v ich rámci (súťaže krasokorčuliarov a hokejistov) sa však konali ešte v apríli. V júli bojovali o medaily jachtári a strelci, futbalisti hrali v auguste a septembri.

Letné olympijské hry 1920 v Antverpách

Celkovo sa od 23. apríla do 12. septembra konali olympijské hry 1920 v Antverpách. 2675 športovcov (vrátane 78 žien) z 29 krajín sveta bojovalo o najvyššie ocenenia v 158 disciplínach z 25 športov. Najmladším účastníkom bol Nils Skoglund zo Švédska (14 rokov a 8 dní), najstarším Oskar Swann, opäť zo Švédska (72 rokov a 281 dní). Najviac medailí si vyslúžila reprezentácia USA - 94 kusov. Najviac medailí mali Američania Lloyd Spooner a Willis Lee - po 7 kusov.

Atletické súťaže sa konali od 15. do 23. augusta. O medaily bojovalo 509 mužov v 29 disciplínach. Najmladším športovcom bol Španiel Diego Ordonez (16 rokov a 283 dní), najstarším rodák z USA Matt McGrath (42 rokov a 243 dní). Najviac ocenení si vyslúžili Fín Paavo Nurmi a Švéd Erik Backman - po 4 medaily.

U mužov sa prvýkrát pridal prekážkový beh na 3000 m.

Pozvaní neboli športovci z Nemecka a spojeneckých krajín z prvej svetovej vojny (Bulharsko, Turecko a Rakúsko-Uhorsko). Z politických dôvodov sa olympijských hier nezúčastnili ani športovci zo sovietskeho Ruska.

V Antverpách sa po prvý raz vztýčila olympijská vlajka a vyslovila sa olympijská prísaha - tieto tradície sa dnes rešpektujú.

Hrdinom hier bol Fín Paavo Nurmi, ktorý vyhral kríž v individuálnych a tímových šampionátoch a v pretekoch na 10 000 m a taktiež získal striebornú medailu v pretekoch na 5 000 m. Angličan Albert Hill získal 2 najvyššie ocenenia - na 800 a závod na 1 500 m.

V Antverpách ukončil svoju kariéru ziskom svojej štvrtej zlatej olympijskej medaily v kariére (maratón), jedného z hrdinov olympijských hier 1912 v Štokholme - hosťujúceho Hannesa Kolehmainena. Okrem štyroch zlatých ocenení mal aj jedno „strieborné“.

Celkové medailové poradie (z hľadiska počtu najvyšších ocenení) viedol tím USA s 9 zlatými, 12 striebornými a 8 bronzovými medailami. Fínsko malo tiež 9 zlatých medailí, ale strieborné 4 a 3. Bronzové tretie miesto - Veľká Británia - 4 ocenenia každej hodnoty.