Aké Boli Olympijské Hry 1960 V Ríme

Sedemnásta letná olympiáda v roku 1960 sa konala v Ríme od 25. augusta do 11. septembra. Boli to prvé letné olympijské hry pre Taliansko, prvé zimné hry v tejto krajine sa konali o štyri roky skôr v malom mestečku Cortina d'Ampezzo.

Aké boli olympijské hry 1960 v Ríme

Rím bol zvolený za hlavné mesto 17. letných olympijských hier na 50. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Paríži 15. júna 1955. Hlavným súperom Ríma bol Švajčiar Lausanne, v konečnom hlasovaní však zvíťazil Rím so skóre 35:24.

Večné mesto bolo na súťaž pozoruhodne pripravené, športovci súťažili v 18 komplexoch. Na súťaž boli použité historické predmety: starodávne kúpele Caracalla hostili telocvikárov, zápasnícke podložky boli umiestnené v Bazilike de Maxentius, trasa maratónu prebiehala po starodávnej ceste Apia do Kolosea.

Päť a pol tisíc športovcov z 83 krajín bojovalo o 150 sád medailí v 18 športoch. Otvárací a záverečný ceremoniál olympiády sa konal na novom štadióne Foro Italico, ktorý pojal 90 000 divákov.

Sovietsky tím pricestoval na hry s 285 ľuďmi. Účet zlatých medailí otvorila Vera Krepkina, ktorá skočila najdlhšie. Lyudmila Ševcovová zvíťazila v behu na 800 m, Elvira Ozolina získala zlato za hod oštepom. Irina Press vyhrala preteky na 80 metrov, jej sestra Tamara excelovala v hode guľou a v hode diskom, brala striebro a Nina Ponomarevová získala zlatú medailu.

Medzi mužskými športovcami v národnom tíme ZSSR sa vyznamenali Viktor Tsibulenko (zlato v hode oštepom), Vasilij Rudenkov (hod kladivom). Piotr Bolotnikov zvíťazil v pretekoch na 10 km, Robert Shavlakadze v skoku do výšky, Vladimír Golubnichy v pretekoch na 20 km.

Americká bežkyňa Wilma Rudolph sa na hrách tešila obrovskej popularite a zaslúžene si zaslúžila zlato. Pre svoj ladný beh ju prezývali Čierna gazela. Prvým olympijským šampiónom reprezentujúcim Afriku sa stal maratónsky bežec Abebe Bikila (Etiópia), ktorý celú vzdialenosť bežal bosý.

Z našich boxerov získal titul šampióna iba ľahký Oleg Grigoriev. V Ríme sa hviezdou stal Cassius Clay, ktorý v 18 rokoch získal titul v ľahkej váhe. Potom si zmenil meno na Muhammad Ali a bol zvolený za najväčšieho šampióna ťažkej váhy v profesionálnom boxe. Medzi sovietskymi zápasníkmi sa stali víťazmi Ivan Bogdan, Avtandil Koridze a Oleg Karavaev.

Veslár Vyacheslav Ivanov vyhral súťaž sám a zopakoval svoj melbournský úspech. Sovietska kajakárka Antonina Seredina vyhrala dvojhru a dvojicu s Máriou Shubinou.

Sovietski šermiari predviedli dobrý výkon. Prvýkrát v histórii olympiády zvíťazili mužské a ženské fóliové tímy, turnaj jednotlivcov vyhral atlét Viktor Zhdanovič.

Najlepším športovcom hier bol ocenený sovietsky vzpierač Jurij Vlasov, ktorý vytvoril olympijské rekordy v ťažkej váhe pre všetky tri pohyby, ako aj v súčte klasického triatlonu (537,5 kg). Jeho rekordy sa stali súčasne svetovými rekordmi. Ľahkou rukou Jurija sa otvorila cesta k tomuto titulu pre Vasilija Alekseeva, Leonida Zhabotinského a Andreja Chemerkina.

Toto bola prvá olympiáda, ktorá získala úplné televízne pokrytie. Živé vysielanie sa uskutočňovalo v 18 európskych krajinách a s miernym oneskorením v dôsledku časového rozdielu v USA a Kanade.

Na hrách bolo vytvorených 74 olympijských rekordov, z toho 27 prekonalo svetové rekordy. Sovietsky národný tím si udržal vedúcu pozíciu na neoficiálnom tímovom podujatí, keď získal 103 medailí, z toho 43 zlatých. Na druhom mieste sa umiestnil tím USA (71 ocenení, 34 zlatých medailí). Tretie bolo zjednotené mužstvo Nemecka (NSR a NDR), ktoré získalo 42 medailí (12 zlatých).