Ako Dlho Trvá Basketbalový Zápas?

Obsah:

Basketbalová hra je jednou z najpopulárnejších na svete, ale nie každý dokáže povedať, ako dlho trvá jedna basketbalová hra. Štvrtiny, predĺženia, prestávky, časové limity - ich trvanie je často otázne.

Ako dlho trvá basketbalový zápas?

Ako sa ráta čas v basketbale

Basketbal je jedným zo športov, kde sa drží čistý čas. Stopky rozhodcu fungujú, iba keď je lopta v hre. Ak opustí ihrisko alebo dôjde k prerušeniu iného charakteru, čas zápasu sa zastaví. Jeho odpočítavanie sa začína znova po tom, čo je lopta v hre.

Samotná hra je rozdelená na štyri rovnaké štvrtiny. Môžu trvať buď 10 alebo 12 minút. Zároveň sa v súčasnosti 12-minútové segmenty trénujú iba v Národnej basketbalovej asociácii (NBA), ktorá existuje v Severnej Amerike. Na všetkých ostatných turnajoch je jedna štvrtina dlhá 10 minút.

Hra sa začína výskokovou loptou, ktorá sa hrá v stredovom kruhu ihriska. Medzi štvrtkami sú 2 minútové prestávky. V takom prípade je druhá a tretia štvrtina oddelená dlhou prestávkou - 15 minút.

Basketbalové stretnutie vyhráva tím, ktorý na konci hracieho času (40 alebo 48 minút, podľa pravidiel) získa najviac bodov. Ak je skóre rovnaké, prideľuje sa predĺženie (ďalších 5 minút). Tímy hrajú, kým sa neurčí víťaz. Remízy nemôžu byť žiadne, takže sa míňa toľko predĺžení, koľko je potrebné (jedna, dve, tri atď.).

Všetky uvedené údaje sa týkajú čistého času zápasu. Ak si vezmeme obvyklý čas, potom basketbalová hra spravidla trvá asi 1 - 2 astronomické hodiny (s prestávkami v hre, s prestávkami, predĺženiami).

Osobitné pravidlá

Každému tímu je pridelených 24 sekúnd na jeden útok (v NBA - 32). Čas sa počíta od okamihu, keď lopta zasiahne ruky hráča, a skôr ako uplynie jej platnosť, musí sa tím zbaviť basketbalovej „ulity“. V opačnom prípade rozhodca svojim pískaním preruší útok a prihrá loptu druhému tímu. Držanie sa spravidla končí hodom na súperov prsten.

Navyše v prvých 8 sekundách držania lopty musí byť lopta prevedená z vlastnej polovice ihriska na druhú stranu. A pri vhadzovaní alebo počas trestného hodu musí lopta opustiť ruky basketbalistu do 5 sekúnd. Existuje tiež pravidlo 3 sekúnd: toto je časový limit, počas ktorého je hráč pod súperovým kruhom.

Záznam trvania hry

V roku 2006 sa v Severnej Amerike konal vôbec najdlhší basketbalový zápas. Tímy Duke a North Carolina hrali viac ako 58 hodín priamo od soboty rána do pondelka večera. Zápas sa konal špeciálne kvôli dosiahnutiu časového rekordu a výťažok z predaja lístkov bol smerovaný na charitu.