Majstrovstvá Sveta V ľadovom Hokeji 2019: Recenzia Zápasu Rusko - Česká Republika

13. mája 2019 sa na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji na Slovensku stretli po prvý raz ruskí reprezentanti so súperom z top 6. V treťom kole skupinovej fázy museli Rusi bojovať s českou reprezentáciou, ktorá vyhrala svoje prvé dva zápasy na turnaji a zdolala tímy Švédska a Nórska.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019: recenzia zápasu Rusko - Česká republika

Zápas Rusko - Česko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 2019 patril v bratislavskej skupine k najzaujímavejším v skupinovej fáze. Zverenci Miloša Rihu majú dobrú súpisku, v ktorej polovica hráčov pochádza z National Hockey League. Nikto preto nečakal, že ruské hviezdy budú mať ľahký zápas s českými hviezdami.

Oba tímy začali hrať opatrne a minimalizovali tak chyby v obrannej línii. Diváci od prvých minút nevideli návaly útokov na bránu súperov. Na klzisku sa veľká pozornosť venovala silovému zápasu s celkovo vyrovnanou hrou. Štatistiky striel na cieľ naznačujú, že neexistuje výhoda jedného tímu oproti druhému.

V 14. min diváci videli ešte prvý gól. Opustený puk zorganizovali ruskí hráči, ktorí strávili sezónu v KHL. Obranca SKA Dinar Khafizullin z ľavej strany predviedol nádhernú prihrávku na prázdny ľad, odkiaľ útočník CSKA Moskva Sergey Andronov nezadržateľne vrhol na bránu. Výsledková tabuľka svietila na skóre 1: 0, čo bolo pre Rusov príjemné. Ďalším asistentom Andronovho puku bol Ivan Telegin.

Krátko po strelení gólu si Rusi vyslúžili penaltu. Evgeni Malkin dostal dvojminútový trest, ale Česi nedokázali danú výhodu využiť. Zdalo sa, že hlavnou úlohou ruského tímu bolo udržať si do prestávky prijateľné skóre. Za týmto účelom sa obvinenia Iľju Vorobyova vyrovnali. Andrej Vasilevskij udržal svoj cieľ nedotknutý v prvej dvadsaťminútovke.

Česká reprezentácia začala druhú tretinu aktívne, ale ruská reprezentácia udržala svoj gól „na suchu“. Prvý nebezpečný moment navyše vytvorili Rusi. Nikita Kucherov takmer prevýšil českého brankára, priznal puk pod brankárovým štítom, ale obranca nepripustil, aby projektil prešiel cez pásku.

Štyri minúty po začiatku druhej tretiny dostali Rusi príležitosť hrať vo väčšine. Tentokrát nebolo možné zahrať bodovaný útok. O niekoľko minút neskôr priniesol Gusev Kucherov zoči-voči brankárovi, ale strážca českej brány nedovolil najlepšiemu strelcovi uplynulej sezóny NHL zasiahnuť bránu. Cieľ sa stal neskôr - sám Nikita Kucherov pôsobil ako asistent kamaráta z detstva, po ktorom strelil druhý gól v zápase lasvegaský útočník Gusev.

Na konci obdobia vytvorili Česi niekoľko nebezpečných momentov, medzi ktorými bol aj každý s Vasilevským. Brankár ruskej reprezentácie však nedovolil vyniknúť žiadnemu z popredných útočníkov Českej republiky. Na konci štyridsať minút zápasu vyhrali ruskí reprezentanti 2: 0.

Na začiatku tretej tretiny si ruský tím pripísal menšinu. Ivan Telegin dostal zbytočné odstránenie. Ruská reprezentácia vydržala dve minúty v nerovnakom zložení. V hre päť na päť Česi naďalej pôsobili v našom pásme. Keď bol brankár Andrey Vasilevskij bezmocný, brvno a žrď zachránili Rusov.

Za najnebezpečnejší moment pre Rusov v tomto období možno považovať strelu Iľja Kovalčuka, ktorý otriasol českou bránkovou tyčou.

V posledných minútach stretnutia vymenili Česi brankára za hráča v strede poľa, aby tak uhral dvojgólový manko. Namiesto toho prišiel tretí gól do ich už prázdnej bránky. V poslednej minúte stretnutia strelil obranca Toronta Nikita Zaitsev efektnú strelu zo svojho pásma. Konečné skóre v zápase je 3: 0 v prospech ruskej reprezentácie. Tento výsledok umožňuje zverencom Iľju Vorobyova získať deväť bodov z deviatich možných podľa výsledkov prvých troch zápasov svetového šampionátu.