Majstrovstvá Sveta V ľadovom Hokeji 2019: Recenzia Zápasu Švajčiarsko - Rusko

V dvoch finálových kolách skupinovej fázy na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji na Slovensku musela ruská reprezentácia hrať s vážnymi súpermi. Podľa turnajových predpisov sa 19. mája stretli zverenci Iľju Vorobyova so švajčiarskym národným tímom, ktorý mal v piatich stretnutiach štyri výhry.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019: recenzia zápasu Švajčiarsko - Rusko

Švajčiarska reprezentácia priniesla na hokejový svetový šampionát na Slovensku dôstojný káder. Všetci lídri národného tímu, ktorí boli oslobodení od svojich klubov v NHL, sa pripojili k radom Európanov. Najmenej dve švajčiarske päťky predstavovali ohromnú silu.

Začiatok stretnutia zostal pre Rusov. Už vo svojej prvej zmene si švajčiarski hokejisti zarobili menšinu, ale „červenému autu“sa nepodarilo uvedomiť početnú výhodu. Potom Rusi pokračovali v aktívnej hre, vďaka čomu mali Švajčiari problémy dostať sa zo svojho pásma. V 4. min stretnutia Dmitrij Orlov sólo tečoval na bránu brankára švajčiarskeho národného tímu, ale nedokázal skórovať. Takáto aktívna akcia obrancu neprešla bez zanechania stopy - útočník "Chicaga" Artem Anisimov zakončil puk v bráne Ginoniho. Rusko sa dostalo do vedenia 1: 0.

Po góle sa územná a hráčska výhoda Rusov zväčšila, diváci však v prvej tretine druhý puk nevideli. Až v druhej polovici dvadsiatich minút začali Švajčiari pozične útočiť na bránu Alexandra Georgieva.

V záverečnej časti tohto obdobia sa švajčiarsky národný tím mohol dostať do výhody, ktorú uľahčili dva sťahovania od Rusov. Napriek nebezpečným vhadzovaniam nominovaných hostiteľov zápasu zostali brány ruského tímu nedotknuté až do sirény na prerušenie.

Družstvo začalo druhú tretinu hrou štyroch hráčov. Početná výhoda Švajčiarov netrvala dlho a neviedla k nebezpečným útokom. Čoskoro však obvinenia Iľju Vorobyova opäť odišli. Početná väčšina Švajčiarov bola ostrá, ale brankár New York Rangers naďalej udržoval bránu nedotknutú. Možno bol najlepším hráčom ruskej reprezentácie v druhej tretine Alexander Georgiev. Mladý brankár niekoľkokrát zachránil ruskú reprezentáciu od neodvratného gólu.

V 7. min sa skóre na tabuli skóre ešte menilo. Pre domácich fanúšikov to bolo potešujúce, pretože Nikita Kucherov s prestupom svojho priateľa Nikitu Guseva zasiahol brány Ginoniho, čím získal svoj osobný trinásty bod na turnaji v systéme gól + prihrávka.

Druhá polovica tretiny prebiehala v obojstranných útokoch, ale skóre sa nezmenilo. Švajčiari zaostávali 0: 2. Na konci obdobia začali vrieť vášne. Tímy si za hrubosť vyslúžili vzájomné odstránenie, čo na začiatku záverečnej dvadsaťminútovky viedlo k hre v neúplnom, ale rovnom zložení.

Ruský tím strávil tretiu tretinu upratane, s okom na vlastný gól. Pred bránami Georgieva a Ginoniho bolo porovnateľne menej šancí ako v prvých segmentoch stretnutia. Rusi mali hernú prevahu, bolo pravdepodobnejšie, že budú strieľať na bránu. Nikita Gusev vo veľkej šanci premárnil šancu na skórovanie. Vrh Las Vegas dopredu odrážala žrď. 5 minút pred koncom zápasu dal obranca Toronta Maple Leafs Nikita Zaitsev výbornú prihrávku na Arťoma Anisimova, po ktorom center dopredu presmeroval kolo na Nikitu Kucherov. Útočník Tampy išiel s brankárom každý s každým a bol presný. Tento gól bol posledný v zápase.

Rusi strávili posledné štyri minúty stretnutia v menšine (dvakrát išli do dôchodku). Švajčiari vymenili brankára za šiesteho hráča v poli, ale nedokázali skórovať. V posledných sekundách zápasu hrala tyč pre domácich hokejistov.

Konečné skóre konfrontácie je 3: 0 v prospech ruskej reprezentácie. Tento výsledok umožnil Rusom zostať na čele priebežného poradia skupiny B.