Majstrovstvá Sveta V ľadovom Hokeji 2019: Recenzia Zápasu Kanada - Nemecko

18. mája 2019 odohrali kanadskí hokejoví reprezentanti piaty zápas v skupinovej fáze majstrovstiev sveta 2019. Súpermi Kanaďanov boli športovci z Nemecka, ktorí vyhrali štyri predchádzajúce zápasy v Košiciach. Vicemajstri olympijských hier v Kórei boli odhodlaní brať body popredným Kanaďanom.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019: recenzia zápasu Kanada - Nemecko

Pred začiatkom zápasu bola nemecká reprezentácia jedným z iba dvoch tímov na turnaji, ktorý vyhral svoje prvé štyri zápasy. To umožnilo Nemcom cítiť sa sebavedome na čele priebežného poradia v skupine A svetového šampionátu. Hokejisti Kanady senzačne prehrali vo svojom prvom zápase s fínskou reprezentáciou a potom trikrát slávili úspech. Víťazstvo v piatom kole bolo pre zakladateľov hokeja veľmi dôležité. V takom prípade by „javorové listy“obišli Nemcov v tabuľke na základe výsledkov osobného stretnutia.

Tím Kanady začal zápas aktívne, čo sa očakávalo. Zámorskí profesionáli mali na začiatku zápasu výhodu, čo malo za následok dvojminútové vylúčenie Nemcov. Túto príležitosť využili Kanaďania, ktorí boli najlepším tímom turnaja na realizáciu väčšiny. Líder Ottawy Senators a jeden z najhviezdnejších kanadských hráčov turnaja Tom Chabot podaním Jonathana Marchessa otvoril skóre svojou presnou strelou.

Po opustenom puku sa nemeckí hokejisti snažili hrať presnejšie. V obrane konali Nemci opatrne. Prehrávajúci hokejisti zároveň nezabudli na útok. Nemci mali svoje šance na vyrovnanie skóre. Zámorskí hokejisti odišli v prvej tretine dvakrát do dôchodku, ale dokázali udržať svoje brány suché. Po skončení druhého sťahovania strelili Kanaďania svoj druhý gól. Mark Stone využil zmätok pred bránami nemeckej reprezentácie a svojmu tímu poskytol dvojgólovú výhodu. Do konca tretiny sa skóre nemenilo - Kanaďania vyhrávali 2: 0.

Nemecká reprezentácia začala druhú tretinu aktívne, ale Kanaďania opäť skórovali. Príležitosť na skórovanie poskytli samotní Nemci, ktorí opäť porušili pravidlá. Kanadský národný tím si početnú väčšinu uvedomil hravo. Po niekoľkých rýchlych a presných prihrávkach bol na vhadzovanie vyvedený Mark Stone, ktorý z výhodnej pozície nevynechal. Nedá sa s istotou povedať, že bol v hre stav 3: 0 v prospech kanadskej reprezentácie, ale severoamerickí hokejisti využili všetky svoje chvíle veľmi produktívne.

V polovici tretiny mala šancu hrať vo väčšine aj nemecká reprezentácia, Nemci však nevytvorili nebezpečné situácie na bránu brankára javorového listu.

Na konci obdobia severoamerickí hokejisti opäť umožnili Nemcom hrať väčšinu. Nemecká reprezentácia urobila ďalší pokus. Vyznamenaná Yasin Alice, ktorá trafila bránu z polzóny. Do konca tretiny zostávali asi dve minúty. Zdalo sa, že tento puk dodá Nemcom sebavedomie, ale Kanaďania okamžite zorganizovali svoj štvrtý gól. Mark Stone využil nekoordinované akcie nemeckých obrancov a v zápase si pre seba pripísal hetrik. Konečné skóre na konci druhej tretiny je 4: 1 v prospech Kanady.

V prvých piatich minútach tretej tretiny si vypracoval svoje double Anthony Manta, ktorý Kanaďanom umožnil zviditeľniť skóre - 6: 1. Potom nemecké národné mužstvo konečne stratilo všetky šance držať sa výsledku a kanadské národné mužstvo pokračovalo v porážke, keď skóre svojich gólov zvýšilo na osem. Sam Reinhart a Anthony Cirelli sa vyznamenali svojimi gólmi v severoamerických hokejistoch.

Konečné skóre 8: 1 v prospech kanadskej reprezentácie umožnilo zámorským hokejistom posunúť Nemcov z druhej línie priebežného poradia planetárnych šampionátov v A-skupine.