Majstrovstvá Sveta V ľadovom Hokeji 2019: Recenzia Zápasu Švédsko - Rusko

V záverečnom zápase skupinovej fázy na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, ktorý sa konal na Slovensku, sa proti ruskej reprezentácii postavil jeden z hlavných favoritov celého turnaja - výber Švédska. Konečné rozdelenie miest v hornej časti tabuľky skupiny B záviselo od výsledku tejto hry.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019: recenzia zápasu Švédsko - Rusko

Pred finálovým zápasom v skupine B obsadila ruská hokejová reprezentácia na majstrovstvách sveta 2019 prvé miesto. Poslednými súpermi Rusov v skupinovej fáze boli hokejisti Švédska. Tento škandinávsky tím priniesol na turnaj veľa svojich hviezd. Preto sa sledovaná hra javila ako jedna z najzaujímavejších na turnaji úvodnej fázy.

Hra sa začala vzájomnou túžbou tímov po držaní puku. V prvých piatich minútach stretnutia diváci nevideli nijaké šance na skórovanie. Švédski reprezentanti častejšie útočili pozične. Rusi sa pokúsili o protiútok. V 8. min sa skóre menilo. Aktivita škandinávskych hokejistov v cudzej zóne viedla k opustenému puku. Strela Markusa Pettersona od modrej čiary zasiahla kapitána Colaroda Avalanche Gabriela Landeskoga. Od stredu hviezdy smerom pred Švédov sa muška odrazila do bránky Andrey Vasilevského. Švédsko sa dostalo do vedenia 1: 0.

Po vynechanom puku sa Rusi snažili hrať aktívnejšie v cudzej zóne, ale neviedlo to k nebezpečným momentom pri bráne Markstrem, ale k odstráneniu Sergeja Andronova. Útočník CSKA v cudzej zóne zahákol súpera palicou a dostal zaslúžené dve minúty. Rusi hrali ukážkovo v menšine, nedovolili Švédom zvýšiť skóre.

O pár minút neskôr dostal pokutu Kirill Kaprizov. Rusi si opäť zaslúžili dve minúty hry v nerovnakom zložení v útočnom pásme. Škandinávski hokejisti vytvorili napätie na bráne Vasilevského, ale brankár Tampy Bay za pomoci obrany druhý gól nepripustil.

Prvá tretina sa skončila skóre 1: 0 v prospech Švédska. Škandinávski hokejisti vyzerali v prvých dvadsiatich minútach hry lepšie, častejšie strieľali na bránu a mali územnú i hernú prevahu.

V druhej tretine sa hra dramaticky zmenila. Ruská reprezentácia v prvej minúte vyrovnala skóre. Trojica Gusev - Anisimov - Kucherov si prihrávkami vyskladala ideálny útok, po ktorom útočník Chicaga vyrovnal skóre. Druhý gól proti Švédom zorganizovali Rusi po 4 minútach. Vhadzovanie Michaila Sergačeva od modrej čiary uzavrel Evgeny Dadonov, ktorému sa na jeseň podarilo suplovať klub a zmeniť smer letu puku. Pre útočníka Floridy Panthers bol tento gól už siedmym na turnaji.

V 9. minúte predviedli dve hlavné hviezdy ruského hokeja poslednej dekády chladnú kombináciu. Evgeny Malkin poskytol asistenciu Alexandrovi Ovečkinovi, po ktorom útočník Washingtonu po tretíkrát prinútil Jakuba Markstrema vzdať sa.

Ruský národný tím naďalej trhal švédsku obranu. V 15. minúte strelil svoj prvý gól na majstrovstvách sveta 2019 Kirill Kaprizov, ktorý vhadzoval hneď po vhadzovaní, ktoré vyhral Kuznecov. 4: 1 v prospech ruskej reprezentácie. Možno tento gól nakoniec zlomil Švédov. Do konca tohto obdobia Škandinávci inkasovali ešte dvakrát, a to do jednej minúty. Najskôr skóroval Michail Grigorenko a potom útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin. Konečné skóre zápasu je po dvoch tretinách 6: 1 v prospech ruskej reprezentácie.

V záverečnom období videli diváci ďalšie štyri góly. Tri z nich zorganizovali švédski hokejisti. V 13. min uzavrel manko William Newlander a upravil na 6: 2. Rusom trvalo odpovedať necelú minútu. Dmitrij Orlov odpovedal svojim skórovaným pukom. Potom sa konečne ukázalo, že víťazom stretnutia bude ruský tím. Možno to domácich hokejistov uvoľnilo. Zverenci Iľju Vorobyova za posledné tri minúty pripustili ešte dvakrát. Vyznamenali sa švédski obrancovia Ekman-Larson a Klingberg.

Konečné skóre stretnutia je 7: 4 v prospech ruskej reprezentácie. Tento výsledok umožnil nášmu tímu sebavedome vyhrať skupinu B. Súperom Rusov vo štvrťfinále bude národný tím USA.