Majstrovstvá Sveta V ľadovom Hokeji 2019: Recenzia Zápasu Lotyšsko - Rusko

18. mája 2019 odohrala ruská národná hokejová reprezentácia piaty zápas na majstrovstvách sveta na Slovensku. Proti odchovancom Iľju Vorobyova stáli lotyšskí hokejisti, ktorí ešte nestratili šance na vstup do rozhodujúcej fázy majstrovstiev sveta. Očakávalo sa, že hra bude tvrdohlavá a nekompromisná.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019: recenzia zápasu Lotyšsko - Rusko

Pre zachovanie šancí na postup do play-off lotyšského národného tímu bolo potrebné vziať body ruskému tímu. Pobaltskí hokejisti sú dobre naladení na nadchádzajúci zápas, ktorý vyšiel najavo už od prvých zmien.

Úvodný úsek hry sa odohrával pod vysokým tlakom Lotyšov. Hokejisti ruskej reprezentácie mali ťažké ťažkosti s výstupom z vlastnej zóny. Po prvej zmene z trojice Ovečki - Kuznecov - Barabanov sa však hra presunula na bránu lotyšského národného tímu. Legionári z Washingtonu nedovolili Lotyšom opustiť vlastné pásmo, čo vytváralo nebezpečné momenty. Takáto aktivita Rusov neviedla k opustenému puku.

V polovici obdobia sa začalo s sťahovaním. Najskôr hrali národné tímy v rovnakom, ale neúplnom zložení (štyri až štyri), potom Rusi opäť odišli. Pri hre štyroch na troch sa lotyšskej reprezentácii podarilo otvoriť skóre v zápase. V 11. min skóroval Oskar Tsibulskis, ktorý trafil blízky roh brány Andreja Vasilevského. Brankár Tampy Bay Lightning sa pre rýchly prestup Lotyšov nestihol presťahovať. Roh brány Rusov zostal nechránený.

Ruská reprezentácia dostala čoskoro šancu na nápravu. Zverenci Iľju Vorobyova hrali vo väčšine štyri minúty. V tomto období narazil na bránu lotyšského tímu nával útokov. Nikita Kučerov a Gusev narazili do rámu, Alexander Ovečkin niekoľkokrát nebezpečne vrhal na cieľ. Všetky tieto pokusy neviedli k gólu. Lotyšská reprezentácia hrdinsky vstala.

V závere tretiny mohli Rusi viac chýbať pri nebezpečnom protiútoku, ale Andrej Vasilevskij tím zachránil. Prvýkrát na turnaji ruská reprezentácia prehrala počas zápasu. Počet pred prerušením sirény sa nezmenil. Lotyšsko viedlo 1: 0.

Na začiatku druhej tretiny dokázali Rusi vyrovnať. Mohutná strela Dmitrija Orlova z diaľky dosiahla svoj cieľ. Obrancovi Washingtonu Capitals trvalo iba 27 sekúnd od vhadzovania, kým vyrovnal skóre.

V 4. min tretiny zasiahla výhoda šikovnejších hokejistov. Brigáda väčšiny Ruska pod vedením Evgenyho Malkina zorganizovala druhý puk proti lotyšským hokejistom. Nikita Gusev sa vyznamenal prestupom Evgenyho Dadonova. Po góle Rusi naďalej dominovali. „Červené auto“útočilo veľa a nebezpečne, čoho výsledkom bol tretí gól proti lotyšskej reprezentácii. Najlepší strelec aktuálneho turnaja Nikita Kucherov si tentokrát s brankárom pripísal jeden na jedného.

Koniec obdobia pre ruskú reprezentáciu sa ukázal ako pokrčený. Dôvodom boli dve vypustenia, kvôli ktorým boli domáci hokejisti nútení dokončiť druhú dvadsaťminútovku trikrát proti piatim súperom. Obrana Rusov vydržala, skóre 3: 1 zostávalo až do sirény do brejku.

V záverečnom období diváci nevidel opustené podložky. Najbližšie k gólu mali ruskí hokejisti Nikita Kucherov a Dmitrij Orlov, ale hodom týchto hokejistov chýbala presnosť. Za lotyšskú reprezentáciu zahrávali bránu. Konečné skóre zápasu 3: 1 v prospech ruskej reprezentácie umožnilo domácim hráčom vybojovať piate víťazstvo na turnaji, vďaka čomu si ruský tím udržiava prvú priečku tabuľky v skupine B majstrovstiev sveta 2019..