Aké Bolo Finále Euroligy V Basketbale

Obsah:

Vo finále Euroligy Basketball 2011/2012 sa ruský CSKA, ktorý v semifinále zvíťazil nad Panathinaikosom (Grécko), stretol s gréckym Olympiacos, ktorý dostal vstupenku na finálový zápas po zdolaní Barcelony (Španielsko). Tím CSKA, ktorý mal všetky šance stať sa najlepším klubom v Európe, tretíkrát v histórii, keď v posledných sekundách hry vynechal rozhodujúci útok, podľahol Grékom veľmi ofenzívnym skóre 61:62.

Aké bolo finále Euroligy v basketbale 2012

Inštrukcie

Krok 1

V prvom štvrťroku bol CSKA silný v defenzíve. Armádny tím získal väčšinu bodov za vykonanie trestov; v útoku boli iba 2 presné zásahy. Hlavný zápas turnaja začali Gréci a čoskoro otvoril skóre Pero Antic. Ďalej body vyrovnal vojak Ramunas Siskauskas, ale zásah spoza oblúka Vassilis Spanulis posunul grécke mužstvo za stavu 2: 5. Vďaka úsiliu Miloša Teodosica a Andreja Kirilenka, ktorí zrealizovali dva trestné hody, vyšiel ruskému tímu náskok 6: 5. Počas posledných minút nasledovali presné zásahy Kostasa Papanikolaau a Alexeyho Shveda a Nenad Krstic zaznamenal tri zo štyroch trestných hodov. Zlom sa začal, keď bol stav 10: 7 v prospech armádneho tímu.

Krok 2

V druhom štvrťroku naďalej dominoval CSKA. Olympiacos odpovedal na presné zásahy Kirilenka, Krstic a namočeného Alexandra Kauna dvoma realizovanými trestnými hodmi od Papanikolaoua a efektným hodom od Spanulisa. Armádny tím priniesol skóre 16:11 vo svoj prospech a pokračoval v ofenzíve: Teodosic vyslal tri trojbodové strely za sebou. Reakciou Grékov bol namočený Papanikolaou a jeden z dvoch trestných hodov Spanoulisa. To však nepomohlo zvrátiť stav, stav bol 25:14. Nasledovali dva presné zásahy armádneho hráča Dariusza Lavrynovycha, efektívne vhadzovanie Kirilenko a Siskauskas. Gréci odpovedali trojbodovou strelou od Papanikolaoua, presným zásahom Spanoulisa a jedným z dvoch realizovaných trestných hodov. Vďaka tomu sa výhoda CSKA zvýšila na 13 bodov. V posledných minútach si Lavrynovych pripísal jeden z troch trestných bodov a Shvedov hod, ktorý sa zhodoval s poslednou sirénou, sa nepočítal. Do začiatku tretej štvrtiny prišiel CSKA so skóre 34:20 v ich prospech.

Krok 3

Tretia štvrtina sa začala dvoma presnými zásahmi Krstic, produktívnym vhadzovaním Antica a výmenou troch bodových zásahov medzi Teodosicom a Papanikolaou. Po dvoch trestných hodoch, ktoré strelil Antic, nasledovali trojbodové strely Spanulisa, vojaci Viktor Khryapa a Andrej Kirilenko. Trestné hody Spanulisa a Antica a následné efektívne útoky Siskauskasa, Gordona a Shveda viedli k skóre 53:34. Počas posledných desiatich minút boli Gréci znateľne aktívnejší a získali sebadôveru vo svoj útok. Jeden z dvoch trestných hodov si pripísal Marco Keshel, efektnú strelu Spanoulis a spoza oblúka v poslednej sekunde skóroval Evangilios Manzaris. Tretia štvrtina tak zostala Grékom a celkové skóre zápasu bolo 53:40 v prospech CSKA.

Krok 4

Vo štvrtej štvrtine Gréci nedovolili chopiť sa ich iniciatívy a po vhadzovaní spoza oblúka Kostasa Slukasa a zásahu Georgia Printezisa bol stav 53:45. Ďalej útoky armády začali zlyhávať jeden po druhom. Dlho očakávaný efektívny útok Siskauskasa bol preškrtnutý dvoma trestnými hodmi, ktoré strelil Printezis a ďalším presným hodom. Celkové skóre zápasu bolo 55:52. Na dva presné trestné hody, ktoré predviedol Krstic, a na efektný hod Kirilenkovým štítom, Gréci odpovedali presným hodom Papanikolaoua spoza oblúka. Počas trestných hodov na konci poslednej štvrtiny trafili Teodosic a Kirilenko jeden z dvoch hodov, ale Papanikolaou, ktorý úspešne premenil tri zo štyroch trestných hodov, rozdiel zmenšil na jeden bod: skóre 61:60. Vteřinu pred koncom zápasu Printezis vhadzoval loptu do koša CSKA a priniesol Olympiacosu víťazstvo za stavu 61:62.