Aké Bolo Finále Euro

Európsky šampionát UEFA v roku 2012 sa skončil. Potvrdzuje sa, že väčšine záujemcov o futbal bolo pred jeho začiatkom jasné, že súčasná generácia španielskych hráčov je najsilnejšia v histórii krajiny. Nemá rovnocenné postavenie nielen v Európe, ale aj na celej planéte. Španieli sú úradujúcimi majstrami sveta a Euro 2012 je tretím v rade, ktoré vyhrali na futbalovom turnaji svetovej úrovne.

Aké bolo finále Euro 2012

Európsky šampionát, ktorý sa tentoraz konal v Poľsku a na Ukrajine, sa skončil v Kyjeve na najväčšom štadióne turnaja, ktorý na finálový zápas zhromaždil viac ako 63-tisíc divákov. Fanúšikovia neboli sklamaní, štyri góly do finálových zápasov takýchto turnajov sú luxusom. A hoci emócie fanúšikov talianskeho národného tímu neboli pozitívne, ich tím podľahol úradujúcemu majstrovi sveta v žiadnom prípade tupým defenzívnym spôsobom, ktorý bol pre tento tím predtým charakteristický.

Prvý gól v zápase strelil španielsky tím pomerne rýchlo - v 14. min Cesc Fabregas prekonal obrancu po pravom krídle a dôrazne poslal loptu Davidovi Silvovi. Jeden z dvojice zástupcov anglického šampionátu v tomto tíme si presne udrel hlavu, čo sa považuje za silnú súčasť hry britských klubov. Potom mali Taliani azda najsilnejší segment zápasu, hrali na rovnakom základe so súperom, nedokázali však streliť gól. A štyri minúty pred prestávkou Španielsko zdvojnásobilo skóre - lopta bola zachytená v strede poľa a okamžite poslala okolo obrancov na ťah Jordiho Albu. Nominálny obranca Španielov, ktorý nebol o nič horší ako ktorýkoľvek útočník, si s brankárom uvedomil individuálny odchod, nie veľa, ale definitívne poslal loptu do brány.

V prvom polčase sa zranil Giorgio Chiellini a museli ho vystriedať Taliani. Počas prestávky zmenil ich tréner - Cesare Prandelli útočníka a 12 minút po obnovení hry urobil ďalšiu zmenu. Ale Thiago Motta, ktorý vošiel do poľa, ho o päť minút nechal na nosidlách a nemohol sa vrátiť do hry. Hranica striedania bola vyčerpaná a výsledok zápasu prestal spôsobovať pochybnosti ani u notoricky známych optimistov, ktorí podporujú taliansku reprezentáciu - neexistovala šanca na zisk dvoch gólov španielskeho tímu s desiatimi mužmi.

Zdalo sa, že Španieli nemali príliš v úmysle zakončiť súpera, pretože dlho váľali loptu na svojej polovici ihriska alebo v jeho strede. V 76. minúte sa však na ihrisku predstavil Fernando Torres, druhý zástupca britskej Premier League, ktorý po 8 minútach Talianov ešte viac rozladil. Potom vošiel do poľa Juan Mata a taktiež poslal loptu do brány Gianluigiho Buffona. Za stavu 4: 0 sa táto hra skončila a potom sa na rovnakom ihrisku uskutočnilo odmeňovanie španielskeho národného tímu, ktorý potvrdil titul európskeho šampióna.