Aké Bolo Finále Wimbledonu

Wimbledon je jedným zo štyroch tenisových grandslamových turnajov, ktoré existujú od roku 1877 a každoročne sa konajú na rovnomennom londýnskom predmestí. Najlepší tenisoví hráči planéty si každý rok navzájom konkurujú, aby vo finále získali čestný titul víťaza.

Aké bolo finále Wimbledonu 2012

V roku 2012 sa turnaj tradične konal 14 dní, jeden a pol mesiaca pred prvým augustovým pondelkom. Tenisti súťažili o ceny v piatich odrodách Wimbledonu: dvojhra muži, dvojhra ženy, štvorhra muži, štvorhra ženy, zmiešaná (zmiešaná). Pri štvorhrách a zmiešaných turnajoch nemusia byť partnermi obyvatelia tej istej krajiny, preto sú tieto stretnutia u divákov obľúbenejšie.

Poľka Agnieszka Radwanská a Američanka Serena Williamsová, ktorých meno už dlho počuli všetci tenisoví fanúšikovia, sa dostali do finále dvojhry žien vo Wimbledone 2012. Finálový zápas medzi dievčatami prebiehal v dvoch etapách, keďže prvý gem musel byť prerušený pre silný dážď po prvom sete, vyhral Williams za stavu 6: 1. Američanka zvíťazila v zápase po piatykrát za stavu 6: 1 5: 7 6: 2.

Finále mužského turnaja bolo dramatickejšie, pretože šesťnásobný víťaz Wimbledonu zo Švajčiarska Roger Federer a Škót Andy Murray (obľúbenec miestneho publika), ktorý bol druhou raketou sveta a často obsadil druhé alebo tretie miesto na turnaji vo Wimbledone sa dostal do finále. Pretože Briti nikdy od roku 1938 nevyhrali turnaj, vkladali sa do Murrayho veľké nádeje. Federer napriek tomu získal drvivé víťazstvo a stal sa sedemnásobným majstrom Wimbledonu, čím zopakoval rekord tenisovej legendy - Američana Peťa Samprasa. Skóre stretnutia je 4: 6, 7: 5, 6: 3, 6: 4.

Turnaj štvorhry žien bol celkom predvídateľný, pretože pôvodnými favoritkami boli sestry Williamsové (Serena a Venus). Boli to oni, ktorí na svojej ceste prekonali všetkých súperov a dostali sa do finále, kde porazili národný tím z Českej republiky zastúpený Andreou Glavachkovou a Lucy Gradetskaya. Konečné skóre tohto wimbledonského turnaja je 7: 5 6: 4.

Víťazom turnaja štvorhry mužov sa stalo zmiešané družstvo zložené zo zástupcu Veľkej Británie Jonathana Murraya a dánskeho atléta Fredericka Nielsena. Obaja tenisti zvíťazili vo Wimbledone prvýkrát, obaja v rozhovoroch dúfajú v ďalšiu spoluprácu. Za stavu 4: 6, 6: 4, 7: 6, 6: 7, 6: 3 dokázali poraziť ďalšie zmiešané národné mužstvo v zložení Robert Lindstedt (Švédsko) a Horia Tezeu (Rumunsko).

Víťazmi zmiešaného turnaja sa stali zástupcovia Ameriky Lisa Raymond a Mike Brian, ktorí vo finále porazili Rusku Elenu Vesninovú a Indku Leander Paesovú. Všetky finále sa vysielali naživo na ruských športových televíznych kanáloch (Eurosport, „Rusko 2“).