Zimné Olympijské Hry 1932 V Lake Placid

Zimné olympijské hry 1932 sa konali v USA v Lake Placid a stali sa prvými olympijskými hrami v Severnej Amerike. Uskutočnili sa počas globálnej finančnej krízy, a preto boli z hľadiska počtu zúčastnených krajín a počtu športovcov výrazne nižšie ako tie predchádzajúce.

Zimné olympijské hry 1932 v Lake Placid

Zimné olympijské hry sa začali konať v roku 1924, súťaž Lake Placid bola treťou v ich histórii. Svetová finančná kríza zanechala v ich držbe znateľnú stopu, počet športovcov a zúčastnených krajín sa v porovnaní s hrami v roku 1928 výrazne znížil. Celkovo sa hier zúčastnilo 252 športovcov zo 17 krajín, pričom 150 športovcov reprezentovalo dve krajiny - USA a Kanadu.

Na tretej zimnej olympiáde sa predstavili také športové disciplíny ako boby, rýchlokorčuľovanie, beh na lyžiach, severská kombinácia, skoky na lyžiach, hokej a krasokorčuľovanie. Curling a preteky psích záprahov sa predviedli ako ukážkové športy.

Na týchto hrách neboli zástupcovia Sovietskeho zväzu, zimných olympijských hier sa začali zúčastňovať až v roku 1956. Prvé miesto v tímovom podujatí získali športovci z USA so 6 zlatými, 4 striebornými a 2 bronzovými medailami. Na druhom mieste sa umiestnili olympionici z Nórska: 3 zlaté, 4 strieborné a 3 bronzové medaily. Tretie miesto obsadili Švédi s jednou zlatou a dvoma striebornými medailami. Celkovo získali olympijské medaily zástupcovia desiatich krajín.

Hokejového turnaja sa zúčastnili iba štyri tímy - národné tímy USA, Kanady, Nemecka a Poľska. Prvýkrát sa zápasy konali na krytej klzisku, kanadským výberom sa stali olympijskí šampióni, na druhom mieste skončili atléti z USA, tretie vyhralo Nemecko.

Na bobovej dráhe nemali Američania obdoby, z dvoch odohraných medailí si odniesli všetko zlato, jedno striebro a jeden bronz. Športovci z USA predvádzali rovnako pôsobivé výsledky v rýchlokorčuľovaní a brali zlato na všetkých štyroch vzdialenostiach.

V behu na lyžiach sa hlavný súboj o medaily odohral medzi Švédmi, Fínmi a Nórmi. V krátkych pretekoch na 15 kilometrov si Švédi odniesli zlato a striebro, Fíni išli na bronz. Na 50 km maratóne získali lyžiari z Fínska zlato a striebro, Nóri bronz. Nakoniec sa v rámci lyžiarskeho severského podujatia celé pódium dostalo k športovcom z Nórska. Kraľovali aj v skokoch na lyžiach, keď získali všetky tri medaily.

Karl Schaeffer z Rakúska získal zlato medzi krasokorčuliarmi v korčuľovaní mužov, Sonya Henie z Nórska medzi ženami. V párových korčuliach zlato putovalo André Brunetovi a Pierrovi Brunetovi.