Aké Boli Olympijské Hry V Roku 1932 V Lake Placid

Tretie zimné olympijské hry sa konali od 4. do 15. februára 1932 v Lake Placid (USA). V 7 športoch sa hralo 14 súborov ocenení. Prezentované boli boby, bežky a kombinované podujatia, rýchlokorčuľovanie, hokej, krasokorčuľovanie a skoky na lyžiach. Predvádzacie športy: curling a preteky psích záprahov.

Aké boli olympijské hry v roku 1932 v Lake Placid

Organizátori III OWG sa obávali, že by sa športovci z mnohých európskych krajín nemohli súťaže zúčastniť pre finančné ťažkosti. A tak sa aj stalo. Celkovo sa hier zúčastnilo 307 športovcov, z toho 17 žien, zo 17 krajín sveta. Takmer polovicu súťažiacich by predstavovali národné tímy Kanady a USA. Niektoré európske krajiny sa obmedzili na malé delegácie. Napríklad 7 ľudí hralo za Fínsko a 12 za Švédsko.

Všetko „zlato“v rýchlokorčuliarskych súťažiach putovalo športovcom z USA. Odborníci napriek tomu tvrdili, že toto pôsobivé víťazstvo získali Američania vďaka novému poradiu rás, konkrétne spoločnému štartu prijatému v štátoch. Niekoľko dní po skončení olympiády v Lake Placid sa skutočne konali majstrovstvá sveta v rýchlokorčuľovaní v súlade s medzinárodnými pravidlami, kde boli najlepší Škandinávci, a s výraznou výhodou.

Dvojku a štvorku na boboch vyhrali aj športovci z USA.

Hokejového turnaja sa zúčastnili iba 4 tímy - Nemecko, USA, Kanada a Poľsko. Prvýkrát sa zápasy konali na krytej klzisku. Kanaďania víťazstvo oslavovali.

Čo sa týka behu na lyžiach, konali sa v mimoriadne ťažkých podmienkach. Počasie bolo teplé a daždivé, športovci sa nemohli naplno prejaviť. Všetkých 12 najvyšších ocenení získalo Škandinávci. Nórski lyžiari si odniesli 7 medailí (2 + 2 + 3), Švédi - 2 (1 „zlato“a 1 „striebro“), Fíni - 3 (1 + 1 + 1).

Príležitosť získať svoju štvrtú medailu na najvyššom štandarde v krasokorčuľovaní premeškala Gillis Grafströmová. Jediným vážnejším súperom mu bol Rakúšan Karl Schaefer, ktorý sa po voľnom programe umiestnil na druhom mieste. Ale chronické zranenie kolena zabránilo tomu, aby Grafström získal zlato. Aj keď treba povedať, že svoju rolu zohral aj jeho rival, bravúrne korčuľujúci na povinný program.

V krasokorčuľovaní žien sa čakalo víťazstvo olympijskej šampiónky minulých hier Nórky Sonji Heni. Predvádzala vynikajúce výsledky, pričom od všetkých 8 rozhodcov získala najvyššie známky. V párových korčuľovaní si víťazstvo vybojovalo francúzske duo - André a Pierre Brunet. Bola to zároveň ich druhá zlatá olympijská medaila (prvú získali v roku 1928).

Neoficiálne poradie tímov viedol tím USA so 65 bodmi a 12 medailami (6 + 4 + 2), na druhom mieste sa umiestnilo Nórsko - 68 bodov a 10 medailí (3 + 4 + 3), na treťom mieste Kanaďania - 46 bodov a 7 medailí (1 + 1 + 5).