Aké Boli Olympijské Hry V Roku 1932 V Los Angeles

V roku 1932 sa v Los Angeles po prvýkrát konali olympijské hry. Bolo to ťažké obdobie pre celý svet - vrchol Veľkej hospodárskej krízy. Výsledkom bolo, že počet účastníkov bol najnižší od roku 1904 - čo je polovičný počet ako na hrách v roku 1928.

Aké boli olympijské hry v roku 1932 v Los Angeles

Divákom sa predalo málo lístkov. Potom niekoľko filmových hviezd, vrátane Douglasa Fairbanksa, Charlieho Chaplina, Marlene Dietrichovej a Mary Pickfordovej, ponúklo, že budú medzi súťažami hovoriť s verejnosťou, aby zvýšili popularitu tohto podujatia.

Súťaže sa konali pri pamätníku Kolosea. Športovci boli ubytovaní v špeciálne postavenej olympijskej dedine. Zahŕňala 321 akrov pôdy a pozostávala z 550 dvojlôžkových bungalovov. V dedine sa tiež nachádzala nemocnica, pošta, knižnica a mnoho reštaurácií a kaviarní. Ženy boli ubytované v hoteli v Chapman Parku. Celkovo sa súťaže zúčastnilo asi 1300 športovcov z 37 krajín.

Viceprezident Charles Curtis otvoril olympijské hry, pretože prezident Herbert Hoover sa na hry nedostavil. V týchto hrách víťazi vystúpili prvýkrát na pódium s národnými vlajkami v ruke. Ďalšou novinkou je povrchová úprava fotografií.

Politická situácia musela olympiádu nevyhnutne ovplyvniť. Japonsko, ktoré nedávno okupovalo čínsku provinciu Mandžusko, sa pokúsilo nominovať športovca zo štátu Mandžukuo, avšak olympijský výbor účasť odmietol. Z Číny sa zúčastnil jediný športovec - Liu Changchun, ktorý súťažil v behu na 200 m. Na pódium vystúpil Talian Luigi Beccali, ktorý získal zlatú medailu v behu na 1500 m, a prítomných pozdravil fašistickým pozdravom.

Britská šermiarka Judy Guinness predviedla skutočne olympijského ducha. Ona sama, vzdávajúca sa nádeje na zlatú medailu, upozornila rozhodcov na 2 nepozorované dotyky, ktoré dostala od svojej súperky Ellen Price z Rakúska.

Otvorením olympiády bola atletka z Dallasu Mildred Didricksonová, prezývaná „babe“. V tých dňoch sa ženy nesmeli zúčastniť päťboja, ale „Baby“ľahko vyhrali hod oštepom, prekážku v behu na 80 metrov a skok do výšky. Následne sa Mildred stala profesionálnou golfistkou a šampiónkou žien v športe v USA.

Väčšinu zlatých, strieborných a bronzových medailí si vzali športovci z USA - 41, 32 a 30. Na druhom mieste sa umiestnil taliansky tím - po 12 medailí. Na treťom - francúzskom: 10, 5 a 4 medaily.