Nadčasy: čo To Je?

Obsah:

Na prvý pohľad vyzerá väčšina športových udalostí celkom jednoducho a dokonca primitívne. Ale to tak vôbec nie je - aby nedošlo k zámene alebo nepochopeniu situácie, každý šport má jasné nariadenia a súbor pravidiel, ktoré sa formovali v priebehu rokov. Rovnako ako mnohé ďalšie dôležité koncepty, aj nadčasy boli zavedené a zdokonalené počas celej existencie športu.

Nadčasy: čo to je?

V mnohých súťažiach pravidlá stanovujú jasné časové obdobie, počas ktorého sa zápas alebo duel koná. A niekedy sa stane, že nie je možné určiť víťaza v stanovenom čase. Na tento účel bol vynájdený „nadčas“- čas navyše, ktorý môže niektorým poskytnúť radosť z víťazstva, a iným - horkosť prehry.

Predĺženie, v závislosti od turnaja alebo športu, má svoje vlastné charakteristiky. Ak chcete trochu porozumieť takým jemnostiam, musíte vziať do úvahy nadčasy v rôznych športoch.

Predĺženie vo futbale

Pravidlá najpopulárnejšieho športu na planéte sa považujú za veľmi jednoduché. Ale zmeny, doplnky a zrušenia boli podrobené toľkokrát, že je dnes ťažké s istotou povedať, koľko ich bolo a koľko z nich dnes existuje. Nadčasy v podobe, v akej ich môžeme teraz pozorovať, sa neobjavili okamžite. Spočiatku slúžili repasáže ako alternatíva - ak sa stretnutie skončilo nerozhodne, potom sa nasledujúci deň konal opakovaný zápas. Táto forma netrvala dlho, pretože prehra bola pre hráčov i fanúšikov veľmi vyčerpávajúca a zápasy boli menej okázalé.

Obrázok
Obrázok

Väčšina súťaží má pravidelné majstrovstvá. Trofej sa žrebuje počas celej sezóny (takmer celý rok), tímy sa stretávajú a získavajú body. Ten, kto získa najviac bodov, sa stáva šampiónom. Na takýchto mítingoch nie je potrebné určiť víťaza v každom zápase.

Ale okrem hlavného šampionátu existuje obrovské množstvo ďalších súťaží (najmä veľa z nich v Anglicku), žrebovanie pohárov sa koná počas celej sezóny na princípe „play-off“, inými slovami vyraďovacích zápasov. V tejto fáze sa používajú nadčasy, aby sa určil víťaz víťaza stretnutia. Vo futbalových súťažiach sú to dve periódy po pätnástich minútach, ale ak aj potom skóre ukazuje remízu, je udelený penaltový rozstrel.

V roku 1993 prišli futbalové zväzy s inováciou, ktorá mala podľa ich názoru zvýšiť zábavu nadchádzajúcich zápasov. Počas play-off začali využívať princíp Zlatého gólu. Ak po napínavých deväťdesiatich minútach riadneho hracieho času blikal na výsledkovej tabuli rovnaký výsledok, sudcovia určili presilovky - 2 pätnásťminútovky. O výsledku celého zápasu rozhodol prvý strelený gól.

Obrázok
Obrázok

Tento princíp sa uplatnil na majstrovstvách Európy 1996 a potom padol prvý zlatý gól v histórii športu. Oliver Bierhoff strelil víťazný gól Nemecka.

Toto pravidlo sa používalo aj na majstrovstvách sveta 1998, tu bol priekopníkom francúzsky športovec Laurent Blanc, ktorý skóroval paraguajský národný tím v 1/8 pohára. Napriek aktívnemu využívaniu sa „zlatý cieľ“nepresadil, v roku 2004 bol zrušený.

Bez toho, aby sa upustilo od pokusov o diverzifikáciu futbalových princípov, bol v tom istom roku 2004 zavedený princíp „Silver Goal“, ktorý sa používal na európskom šampionáte. Ak padol gól v prvej 15-minútovej presilovke, potom sa v hre nepokračovalo. Strieborný gól sa takmer nijako neprejavil a nemal vplyv na výsledok väčšiny zápasov. A preto po skončení šampionátu predstavenstvo futbalových zväzov toto pravidlo zrušilo a futbal sa vrátil k tradičným predĺženiam a pokutovým kopom.

Hokej

„Bitka na ľade“tiež neprišla okamžite k predĺženiu, navyše moderný hokej sa prakticky nepodobá na svoje rané formy. Teraz koncept „remízy“v hokejovom prostredí v zásade neexistuje. Ak predtým tímy bojovali o dva body a v prípade remízového výsledku ich jednoducho rozdelili na polovicu, potom s nástupom trojbodového systému došlo k revízii pravidiel.

Žreb bol zrušený a čoraz častejšie sa v zápasoch začali objavovať predĺženia. Víťaz získal 3 body, ak sa zápas skončil v riadnom hracom čase, a v rozstreloch po predĺžení alebo po zápase (analogicky k penaltám) si tímy rozdelili body: dva za víťaza a jeden za porazeného.

Obrázok
Obrázok

V NHL a novšie v KHL sa pravidlá opäť zmenili: rovnako ako predtým sa hrajú 2 body, ale nerozhoduje sa. Víťazný tím získa dva body bez ohľadu na to, či sa zápas skončí v riadnom hracom čase alebo v predĺžení. Prehrávajúce mužstvo naopak nezíska body v riadnom hracom čase, ale v prípade prehry v predĺžení alebo v rozstreloch si pripíše jeden bod na svoje konto.

Hokejové zápasy sa hrajú vo formáte 5 x 5 hráčov plus brankári, ktorí sa snažia poraziť súpera v troch dvadsaťminútových polčasoch. Tento model zostáva nezmenený tak v zápasoch základnej časti, ako aj v play-off.

Pokiaľ ide o predĺženia, je tu zrejmý rozdiel: v základnej časti 3 pre 3 hráčov „odvalí“jednu ďalšiu päťminútovku, po ktorej sú priradené rozstrely, a v play off v prípade rovnakého skóre 4 pre 4 hrajú iba jednu ďalšiu dvadsaťminútovku bez prestreliek. Ak je predĺženie neúčinné, určí sa ďalší a podobne až do prvého puku. Vďaka tomu môžu hokejové zápasy na radosť televíznych fanúšikov trvať aj hodiny.

Ostatné športy

V bandy je predĺženie takmer mystickým a nereálnym javom, rovnaké skóre je tu zriedkavé, ešte menej v turnajoch play-off. Remízy sa predsa len dejú a predpisy stanovujú vymenovanie predĺženia v prípade výsledku remízy: dva desaťminútové úseky podľa pravidla rovnakého „zlatého gólu“- teda až do strelenia prvého gólu.

V zozname basketbalových pravidiel je tiež uvedená doba predĺženia. Ak po štyroch štvrťrokoch svietia na výsledkovej tabuli rovnaké čísla, je pridelené päťminútové predĺženie. Ak tento čas nestačí na určenie víťaznej strany, pridajú sa ďalších 5 minút - a tak ďalej až do víťazného konca.

Obrázok
Obrázok

V ragby-7 sú po remíze v riadnom hracom čase určené dve polčasy po piatich minútach, súperi hrajú do prvej efektívnej akcie jednej zo strán.

Americký futbal (nezamieňajte si s ragby, toto je len jeho variácia!) Má aj predĺženie. Ak tímy hrajú o remízu, bude im pridelených ďalších 15 minút, čo je však maximum a ak tímy nezískajú bod navyše, skóre zostáva nerozhodné. Ale v play-off tohto športu sa prideľujú predĺženia, kým nie je zverejnený víťaz.

Extra čas je predpísaný aj v bojových umeniach, napríklad v zápasení. Po získaní rovnakého počtu bodov po riadnom hracom čase dostali bojovníci šancu na víťazstvo v predĺžení, ktoré trvá až do prvej efektívnej akcie, maximálne však do troch minút.

Alternatíva k nadčasom

V niektorých športoch je potreba predĺženia vylúčená zo súťažných predpisov. Napríklad vo volejbale sa hrá zápas, až kým jedno z tímov nevyhrá v troch setoch. Maximálny počet sád je päť, takže sa ukazuje, že remíza sa sama eliminuje.

Obrázok
Obrázok

Situácia je zhruba rovnaká v tenise: účastníci hrajú na víťazstvo dva sety, na veľkých turnajoch muži až tri sety.

Ak v obidvoch športoch končí rozhodujúci set rovnakým skóre, dôjde k remíze remízou, v ktorej sa víťazovi udelí hráč alebo tím, ktorý ako prvý získa určitý počet bodov.

Môžete tiež zvýrazniť bejzbal. Tento šport sa veľmi líši od ostatných, ale aj tu sa vyskytuje akési predĺženie. Zápas je rozdelený do „inningov“, celkovo je ich deväť. Ak na konci súboja zostane skóre rovnaké, určí sa ďalší turnus - a tak ďalej, až kým nevyhrá jeden z tímov.