Letné Olympijské Hry 1924 V Paríži

Šesť európskych miest bojovalo o letné olympijské hry 1924. Uprednostnil sa Paríž, čím sa zaznamenali zásluhy Francúza Coubertina - zakladateľa olympijských hier.

Letné olympijské hry 1924 v Paríži

Prípravné obdobie bolo dosť ťažké, ale samotná organizácia hier bola bezchybná. Boli to posledné hry, ktoré pripravoval Pierre de Coubertin. Parížska olympiáda sa stala jednou z najnavštevovanejších. Pozrelo si to viac ako 620-tisíc ľudí. Na otváracom ceremoniáli 5. júla sa zúčastnil prezident Francúzskej republiky Gaston Doumergue, princ z Walesu a princ Carol z Rumunska.

Na VIII. Olympijských hrách sa zúčastnilo 44 krajín a 3 092 športovcov. Prvýkrát sa zúčastnili športovci z Írska, Mexika, Rumunska, Uruguaja, Filipín a Ekvádoru. Tímy Nemecka a ZSSR nesmeli hrať pre nestabilnú politickú situáciu v týchto krajinách.

Súčasťou programu Hry boli súťaže v 17 športoch. Ukážky boli francúzsky box a baskické loptové hry. Tieto hry boli posledným turnajom v ragby. Ženy sa zúčastňovali plaveckých, potápačských, šermiarskych a tenisových súťaží.

Skvelý bežec z Fínska Paavo Nurmi bol uznaný ako hrdina olympijských hier, ktorý získal päť zlatých medailí. V Paríži vstala hviezda amerického plavca Johnnyho Weissmullera. Vyhral dve hlavné trate a štafetu voľným spôsobom, získal tri zlaté medaily. Päť medailí, z toho tri zlaté, získal šermiar z Francúzska Roger Ducre.

Na týchto hrách sa tenisová súťaž konala naposledy pred veľkou prestávkou kvôli nezhodám medzi Medzinárodnou tenisovou federáciou a MOV. Až v roku 1988 sa tenis opäť vrátil na olympiádu. Americké tenistky nevynechali ani jeden majstrovský titul, získali päť zlatých medailí.

Futbalového turnaja sa zúčastnilo 22 tímov. Prvýkrát zámorskí futbalisti - Uruguajčania - zdolali silný tím Juhoslávie skóre 7: 0.

V celkovom poradí zvíťazili na tejto olympiáde americkí športovci, na druhom mieste bol domáci tím a na treťom - atléti Fínska.