Aké Boli Olympijské Hry 1924 V Paríži

V roku 1924 sa v Paríži organizovali olympijské hry. Hlavné mesto Francúzska sa po druhýkrát stalo dejiskom týchto športových udalostí a v súťaži hier porazilo Barcelonu, Rím, Los Angeles, Prahu a Amsterdam.

Aké boli olympijské hry 1924 v Paríži

V roku 1924 sa týchto hier zúčastnilo 44 krajín. Z dôvodu agresie počas prvej svetovej vojny bolo Nemecku stále zakázané zúčastňovať sa na olympijskom hnutí. Sovietsky tím sa tiež nemohol zúčastniť súťaže z dôvodu neuznania tohto štátu väčšinou krajín sveta. Prvýkrát na zápasy svojich športovcov vysielali krajiny ako Estónsko, Lotyšsko, Litva, Haiti, Ekvádor, Írsko, Mexiko či Uruguaj. Najväčší počet športovcov pochádzalo z Francúzska.

Na týchto olympijských hrách ste už mohli vidieť veľa atribútov, ktoré sa teraz stali neoddeliteľnou súčasťou takýchto súťaží. Uskutočnil sa úvodný a záverečný ceremoniál hier, na ktorom sa zúčastnil francúzsky prezident. Objavilo sa olympijské heslo, ktoré znie ako „Rýchlejšie, vyššie, silnejšie!“Hry prilákali veľké publikum a ich organizácia sa im mohla vyplatiť. Z olympiády sa postupne stane nielen športové podujatie, ale aj akási ukážka úrovne rozvoja krajiny, v ktorej sa koná.

Hry z roku 1924 sa však veľmi líšili od tých dnešných. Napríklad ženy mohli súťažiť v obmedzenom počte disciplín. Z 19 športov sa zúčastnili iba súťaží v potápaní, plávaní, šerme a tenise.

Prvé miesto na neoficiálnom tímovom podujatí obsadili USA. Najvyššie výsledky dosiahli americkí atleti - bežci a skokani. Tiež niekoľko zlatých medailí získali plavci a tenisti, muži aj ženy.

Fínsky tím sa stal druhým výrazným rozdielom. Bežec Paavo Nurmi získal pre túto krajinu 5 zo 14 zlatých medailí, a to v pretekoch dvojhry aj ako súčasť tímu v štafete.

Tretí bol hostiteľom turnaja - Francúzsko. Reprezentovala najsilnejší tím cyklistov a vzpieračov na olympijských hrách.