Letné Olympijské športy: Jazda Na Horskom Bicykli

Horský bicykel alebo horský bicykel je relatívne mladý a rýchlo sa rozvíjajúci typ aktívneho športu. Horské bicykle sa neustále zdokonaľujú. Tento šport bol zahrnutý na letných olympijských hrách v roku 1996.

Letné olympijské športy: jazda na horskom bicykli

Napriek svojej mladosti si horský bicykel získal veľkú obľubu v rôznych krajinách. Bol vynájdený v 50. rokoch 20. storočia. Skutočnosť, že horská cyklistika sa stala oficiálnym športom, je spôsobená predovšetkým členmi klubu Velo Club Mount Tamalpais. Ako prví usporiadali zjazdové preteky neďaleko mesta San Francisco. Tento aktívny šport čoskoro prilákal pozornosť športovcov z iných krajín.

Vďaka svojim stúpencom a médiám sa horský bicykel stal všeobecne známym. V roku 1990 bol vyhlásený za profesionálny šport a uznaný Svetovou cyklistickou organizáciou a po 6 rokoch sa stal súčasťou olympijského programu.

Mužské súťaže sa konajú na vzdialenosti od 40 km do 50 km a ženské - 30-40 km. Vzdialenosť prekonaná športovcami závisí od približného celkového času potrebného na prekonanie trasy. Mužský šampionát sa koná do 2 hodín 15 minút a ženský šampionát - nie viac ako 2 hodiny.

Vzdialenosť pre posledné preteky sa určuje na základe poveternostných podmienok. Jazdci by nemali tlačiť alebo ťahať bicykel po celú cestu, inak by tieto kroky mohli viesť k revízii výsledkov.

Športovci štartujú súčasne. Cyklisti najskôr prejdú kolo 1,8 km, vrátia sa na štart a potom prejdú daný počet kôl. Súťažiaci, ktorý príde do cieľa ako prvý, vyhráva súťaž.

Jazdci nesmú používať nikoho pomoc, aby sa vyhli diskvalifikácii. Sú nútení sami odstraňovať poruchy zariadení. Okrem toho športovci nesmú prekážať konkurenciou a dávať prednosť rýchlejším konkurentom.

Táto súťaž je vyraďovacím podujatím: jazdec, ktorý bol obídený, bude odstránený z trate.

Na preteky sa používa bežecká trať. Na ňom je každý 1 km ukazovateľ zostávajúcej vzdialenosti a informácie o nebezpečných oblastiach terénu.

Horské bicykle sú vyrobené z vysoko pevných materiálov, majú silné brzdy, husté pneumatiky. Športovci musia nosiť ochranné prilby, pretože počas preteku sú možné rôzne nebezpečné situácie a zranenia.