Semifinále Majstrovstiev Sveta FIFA: Brazília - Nemecko

8. júla sa v brazílskom meste Belo Horizonte uskutočnilo prvé semifinálové stretnutie medzi tímami Brazílie a Nemecka. Celý futbalový svet sa tešil na túto konfrontáciu v nádeji, že hráči predvedú vynikajúci futbal. Konečný výsledok predčil všetky aj tie najdivokejšie očakávania.

Semifinále majstrovstiev sveta 2014 FIFA: Brazília - Nemecko

Hra sa začala vo vysokom tempe. Brazílčania si od prvých minút prebrali loptu a pokúsili sa ohroziť bránu súpera. Po desiatej minúte stretnutia na ihrisku štadióna Mineirao sa však začali diať udalosti, o ktorých sa fanúšikom brazílskej reprezentácie nedalo snívať ani v najhoršom sne.

V 11. minúte zápasu po rohovom kope za plného svedomia obrancov juhoamerického národného tímu otvára skóre zápasu Thomas Muller. Nemecko viedlo 1 - 0. Tento gól šokoval celý štadión.

V 23. min stanovil Miroslav Klose rekord gólov, ktoré strelil jeden hráč v rámci turnajov na majstrovstvách sveta. Klose strelí svoj 16. gól na majstrovstvách sveta planéty, čím obišiel Brazílčana Ronalda. Nemecko viedlo 2 - 0. Ako sa neskôr ukázalo, pre Brazíliu to bol iba začiatok nočnej mory.

Nemci pokračovali v agresívnych útokoch a pentakampióny vyzerali potlačene. Výsledkom bola Kroosova lopta už v 24. min. 3 - 0 - do 24. minúty zápasu to už bola prehra. Len málokto si dokázal predstaviť taký vývoj udalostí. Nemecko rozdrvilo všetku brazílsku obranu.

V 26. min Kroos robí dvojku. 4 - 0 v prospech Nemecka. Nemci sa už začali vysmievať hostiteľom šampionátu a svojimi prihrávkami roztrhali celú obranu Brazílie v pokutovom území. To však neboli všetky ciele nemeckého automobilu v prvom polčase.

V 29. minúte poslal Khedira piaty gól do brány hostiteľského tímu majstrovstiev sveta. Po polhodine hry bol stav 5 - 0 v prospech Nemecka.

Brazílčania sa nikdy nedokázali spamätať z takého šoku. Prvý polčas sa skončil úplným neúspechom nábojov Scollari.

V druhom polčase vyšiel Brazílčanom akoby bol iný tím. Od prvých minút druhého polčasu sa do útoku ponáhľali Juhoameričania. V bráne Neuera sa stalo niekoľko nebezpečných momentov. Oscar a Paulinho mali skórovať, ale nemecký brankár zachránil svoj tím.

Po nápore Brazílčanov v prvých minútach druhého polčasu sa hra trochu upokojila. Nemci prestali nechať brazílskych hráčov vytvárať si šance na skórovanie. Európania šiestym gólom, ktorý strelili, schladili horlivosť Juhoameričanov. Striedajúci Schürrle v 69. min ukončuje najelegantnejšiu kombináciu Nemcov. 6 - 0 pred Nemeckom.

O desať minút neskôr (v 79. minúte) sa Schürrle darí double. Po nádhernej prihrávke zhora sa najskôr dotkol Nemca lopty a druhým mohutným úderom z brazílskeho pokutového územia poslal loptu do blízkej deviatky. Športový projektil narazil do brvna a po siedmykrát prešiel cez Cesarovu bránkovú čiaru.

K obrovským zlyhaniam v obrane Brazílie došlo, pretože všetci hráči Južnej Ameriky túžili skórovať aspoň raz. Stojí za zmienku, že uspeli v samom závere zápasu. Najskôr však v 89. minúte viedlo ďalšie zlyhanie v obrane Brazílie k tomu, že Ozil išiel jeden s jedným s brankárom Cesarom. Nemecký úder sa však priblížil k žrdi. V ďalšom útoku skórovali Brazílčania. Oscar si v pokutovom území poradil s nemeckým obrancom a brankárom. Stalo sa tak v 90. minúte stretnutia.

Konečné skóre 7: 1 v prospech Nemecka pošle Európanov do finále majstrovstiev sveta a Brazílčania si teraz budú musieť vystačiť so zápasom o tretie miesto.

Nemecké mužstvo hralo úžasný futbal. Prílišná akademickosť v predchádzajúcich zápasoch sa v semifinálovom stretnutí zmenila na obludnú deštruktívnu útočnú silu. Táto hra sa navždy zapíše do histórie majstrovstiev sveta ako vzdelávací nástroj pre vynikajúci futbal. A výkon brazílskych hráčov v semifinálovom zápase majstrovstiev sveta 2014 možno vidieť ako jasný príklad toho, ako nemôžete hrať futbal.