Semifinále Majstrovstiev Sveta FIFA: Holandsko - Argentína

9. júla sa v brazílskom meste São Paulo uskutočnilo druhé semifinálové stretnutie medzi národnými tímami Holandska a Argentíny. 60 000 divákov na štadióne bolo svedkom veľmi nervózneho zápasu.

Semifinále majstrovstiev sveta 2014 FIFA: Holandsko - Argentína

V druhom semifinále videli diváci halový futbal. Prvý polčas sa začal pomaly, v tomto tempe tímy odohrali celý zápas. Hlavnou charakteristikou stretnutia možno nazvať boj o loptu na každej časti ihriska. Tímy vytvorili hustotu hráčov zo stredovej a zadnej línie, čo viedlo k veľmi nudnej hre v útoku útočiacich hviezd oboch tímov. Argentínsky kapitán Lionel Messi opäť ukázal, že národnému tímu nemôže pomôcť pri vážnych a významných zápasoch. Juhoamerického útočníka jednoducho vyradil z hry Bruno Martin Indy. Holanďan sa počas celého prvého polčasu osobne staral o Argentínčana. Vedúci predstavitelia holandskej reprezentácie van Persie a Robben tiež nesvietili svojim výkonom. Môžeme povedať, že tímy mali minimum prístupov do šestnástky súpera, končili nebezpečnou strelou. Útokom oboch tímov chýbala ostrosť.

Prvý polčas sa skončil nezaujímavou, ale nervóznou remízou bez gólov. Argentínčania boli o niečo horlivejší z pokusov o útok.

V druhej polovici stretnutia prevzali územnú iniciatívu Holanďania. Lopta bola väčšia a lepšie ju držali zverenci van Gaala. To však neprinieslo žiadne ovocie. Arjen Robben bol stále neviditeľný, neuspel van Persie a Sneijder nemohol v holandskej ofenzíve vymyslieť nič kreatívne. Protiútoky Argentíny neprichádzajú do úvahy. Juhoamerickí futbalisti sú viditeľne fyzicky závislí (vďaka čomu boli Európania nadradení). Messi a spoločnosť absolútne neuspeli. Bolo cítiť, že Argentína bez Lionela jednoducho nevie zvládnuť loptu v prvej línii.

90 minút stretnutia sa skončilo nulami na skóre, čo spôsobilo predĺženie. V prvej presilovke mali Holanďania úplnú územnú prevahu, ale k nebezpečným momentom nedošlo. Aj druhý polčas navyše nepotešil fanúšikov gólmi. Je pravda, že už v samom závere mohol Palacio napáliť loptu do bránky Holandska, ale Argentínčan nedokázal realizovať nebezpečný výjazd do bránky Silissen.

Hráči odohrali 120 minút bez strelených gólov, a tak sa o osude tiketu do finále rozhodlo v športovej futbalovej lotérii - sérii penaltových rozstrelov. Európania prehrali 2: 4. Najskôr zasiahli Holanďania. Zo štyroch zásahov sa len dvakrát podarilo poslať loptu do brány a dvakrát sa zachránil Argentínčan Romero. Juhoamerickí futbalisti boli oveľa presnejší. Všetky štyri loptičky zasiahli cieľ.

Konečné víťazstvo v penaltovom rozstrele privádza Argentínu do finále majstrovstiev sveta. Teraz budú môcť diváci vidieť opakovanie bitky medzi Nemeckom a Argentínou (finále majstrovstiev sveta 1990 v Taliansku) vo finále majstrovstiev sveta v Brazílii. Holandskí hráči si vystačia so zápasom o tretie miesto, v ktorom sa Európania stretnú s Brazíliou.