Ako Hralo Rusko Na EURO

Záverečná časť majstrovstiev Európy vo futbale 2012 sa začala vo Varšave 8. júna a skončí sa 1. júla v Kyjeve. Ruská reprezentácia však z turnaja 16. júna vypadla. História jej účasti na tomto šampionáte sa začala hneď prvý deň, prví Rusi spolu s Poliakmi vydali svoj odchod, keď sa im podarilo uskutočniť iba tri stretnutia skupinovej fázy súťaže.

Ako hralo Rusko na EURO 2012

Náš tím začal svoje vystúpenie na Euro 2012 vo Vroclavi, kde bolo osobne prítomných takmer 41 000 divákov pri jeho zápase s českým tímom. Neboli sklamaní - v ten deň padlo na štadióne Meisky päť gólov, štyri z nich strelil náš tím. Góly strelili Alan Dzagoev (dvakrát), Roman Shirokov a Roman Pavlyuchenko. Rusi dostali do polovice prvého polčasu vcelku pohodlnú výhodu dvoch gólov, ale čoskoro po začiatku druhého znížili rozdiel Čechov (Václav Pilar). Tréner nášho tímu Dick Advocaat v 73. minúte hry nahradil útočníka Alexandra Keržakova za svojho kolegu Pavľučenkova. O šesť minút na to najskôr Dzagojev a potom Pavľučenkoví nakoniec formovali výhodu ruskej reprezentácie pred českou o skóre 4: 1.

Naši futbalisti odohrali druhý zápas o štyri dni neskôr na varšavskom národnom štadióne, kde ich súperom boli domáci tím. A v tejto hre strelil vynikajúci gól Alan Dzagoev po priamom kope kapitána ruskej reprezentácie Andreja Aršavina. Stalo sa tak osem minút pred koncom prvej polovice stretnutia a dvanásť minút po začiatku druhej Jakub Blaschikowski nemenej krásne poslal loptu do bránky Vyacheslava Malafeeva. V 70. minúte Advocate opäť nahradil Keržakova Pavľučenkom, ale na rozdiel od predchádzajúcej hry to neprinieslo výsledky, rovnako ako o 10 minút neskôr nahradenie Dzagojeva Maratom Izmailovom. Stretnutie sa skončilo remízou 1: 1.

Tretí zápas Rusov sa odohral na rovnakom štadióne, ktorý opäť zaplnilo takmer 56-tisíc divákov. Posledným súperom nášho tímu na tomto šampionáte bola reprezentácia Grécka. Jediný gól v tomto stretnutí strelil Grék Giorgos Karagounis, keď už bežal čas pridaný do prvej polovice stretnutia. Advokát tentoraz vykonal zvyčajnú výmenu Keržakova za Pavľučenka oveľa skôr, počas prestávky stretnutia. Výsledok zápasu však nezmenil ani tento náhradník, ani vzhľad iného útočníka Pavla Pogrebnyaka namiesto záložníka Denisa Glushakova, ani vystúpenie na ihrisku namiesto obrancu Anyukova. Rusi prehrali 0: 1 a z turnaja vypadli, v A-skupine skončili na treťom mieste.