Aké Boli Olympijské Hry 1928 V Amsterdame

V roku 1928 sa v hlavnom meste Holandska Amsterdamu konali letné olympijské hry. Toto mesto získalo štatút hlavného mesta už v rokoch 1920 a 1924, postúpilo však Paríži a Antverpám. Takáto dlhá príprava na súťaž umožnila organizovať olympijské hry na vysokej úrovni.

Aké boli olympijské hry 1928 v Amsterdame

Do hier sa zapojilo 46 národných tímov. Prvýkrát od prvej svetovej vojny bol na letné olympijské hry pozvaný nemecký tím. Štáty ako Malta, Panama a Rhodesia (dnes Zimbabwe) sa takýchto súťaží zúčastnili vôbec prvýkrát v histórii. Sovietsky zväz nedokázal urovnať poradie svojej účasti s Medzinárodným olympijským výborom a stále zostával mimo súťaž.

Na týchto hrách sa prvýkrát nadviazalo na niektoré olympijské tradície. Zapálil sa najmä olympijský oheň. Taktiež sa ustanovilo poradie priechodov tímov počas otváracieho ceremoniálu súťaže. Prvým bol tím Grécka a posledným národný tím štátu, na ktorého území sa hry konajú.

Celkovo sa na olympiáde konali súťaže v 15 športoch. Účasť žien na turnaji sa rozšírila. Teraz mohli vykonávať nielen plávanie a potápanie, ale aj atletiku a gymnastiku. Tieto inovácie spôsobili v olympijskom výbore veľa kontroverzií a polemík, napriek tomu sa rozhodlo rátať s tým, že ženský šport je čoraz rozšírenejší.

Na prvom mieste v celkovom poradí medailí sa umiestnili USA. Športovci, ženy aj muži, priniesli do tímu najviac zlatých medailí. Napríklad Američanka Betty Robinson sa stala prvou ženou, ktorá získala zlatú medailu v behu na 100 m. Plavci tejto krajiny preukázali vynikajúce atletické schopnosti, a to ako tímové aj v individuálnych plávaní.

Druhé miesto obsadila nemecká reprezentácia. Tím vodného póla z tejto krajiny získal zlato. Dobre si počínali aj nemeckí vzpierači.

Na treťom mieste sa umiestnilo Fínsko. Športovci a zápasníci tohto tímu získali celkovo 8 zlatých ocenení. Medzi medailistami bol aj Paavo Nurmi, víťaz poslednej olympiády v Paríži. A národný tím hostiteľa hier - Holandska - obsadil iba 8. miesto.