Aké Boli Olympijské Hry 1928 V St. Moritzi

Druhá zimná olympiáda v roku 1928 sa konala vo švajčiarskom St. Moritzi od 11. do 19. februára. Uchádzačmi o hry boli Enelberg, Davos a St. Moritz. Výber druhého z nich bol spôsobený prítomnosťou dobrých lyžiarskych svahov na tomto mieste.

Aké boli olympijské hry 1928 v St. Moritzi

Zimných olympijských hier v roku 1928 sa zúčastnilo 25 krajín, 491 športovcov (z toho 27 žien). Medaily boli udelené v 13 číslach zo šiestich športových programov.

V rýchlokorčuľovaní a lyžovaní sa rivalita zintenzívnila, ale výsledok sa prakticky nelíšil od výsledkov prvých olympijských hier v roku 1924. Športovci z Nórska tu stratili iba jednu zo štyroch zlatých medailí (lyžovanie).

V korčuľovaní získal Fín Klas Thunberg dve zlaté medaily na vzdialenostiach 1 500 m a 500 m. Nóri Bernt Evensen a Ivar Ballangrud získali v rovnakých súťažiach po jednom zlatom.

Preteky na 50 km vyhrali švédski lyžiari. Podľa odborníkov opuchnutá ťažká lyžiarska stopa v dôsledku topenia zabránila Nórom v predvádzaní vysokej techniky behu. Keď prekonali vzdialenosť 18 km, keď ešte nebolo žiadne topenie, ukázali sa lyžiari z Nórska oveľa silnejší ako ich súperi. Zlato na túto vzdialenosť bral Johan Grottmsbroten, bol tiež prvý v biatlone.

Švajčiarskym športovcom v súťažiach skeletov sa nepodarilo získať ani jednu medailu. Američanom sa ale podarilo na pretekoch vysokorýchlostných záprahov získať zlato a striebro. Účastníci z USA sa tiež ukázali ako silnejší ako ostatní v boboch - zvíťazil druhý americký tím, prvý obsadil druhé miesto.

Hokejový turnaj vyhrali Kanaďania. Súperom zo Švédska nedali ani jeden gól.

Počas súťaže v krasokorčuľovaní dokázal titul šampióna obhájiť iba Švédka Gillis Grafströmová, ktorá si v roku 1924 zabezpečila medailu. V súťaži medzi ženami si prvenstvo vybojovala nórska krasokorčuliarka Sonya Heni, ktorá sa rok pred olympiádou stala majsterkou sveta. V párových korčuliach si zlato odniesli francúzski krasokorčuliari Pierre Brunet a Andre Joly. Rakúski krasokorčuliari dostali dve strieborné a bronzové medaily.

V súťaži tímov, rovnako ako na hrách v roku 1924, zvíťazili atléti Nórska, ktorí získali 93 bodov (15 medailí, z toho 5 zlatých, 5 strieborných a 5 bronzových). Na druhom mieste boli Američania, ktorí získali 45 bodov (6 medailí: 2 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové). Na treťom mieste sa umiestnili športovci Švédska, ktorí získali 35 bodov (5 medailí: 2 zlaté, 2 strieborné a 1 bronzová).