Letné Olympijské Hry 1928 V Amsterdame

Amsterdam získal právo hostiť letné olympijské hry 1928 bez akýchkoľvek problémov, pretože iba hlavné mesto Holandska podalo prihlášku na MOV. Po prvýkrát nebol prezident a zakladateľ MOV Pierre de Coubertin na hrách prítomný kvôli vážnej chorobe. Prešli bez hlasných škandálov, až na potýčku medzi francúzskymi športovcami a strážcom olympijského štadióna.

Letné olympijské hry 1928 v Amsterdame

Deviata letná olympiáda v Amsterdame sa konala od 17. mája do 12. augusta 1928. Zúčastnilo sa ho 3014 športovcov zo 46 krajín sveta. Aj keď sa počet zúčastnených krajín zvýšil, počet športovcov klesol. Okrem toho bol prerušený program Hry. Medaily sa udeľovali v 14 športoch.

V Amsterdame začali po 16-ročnej prestávke opäť súťažiť športovci z Nemecka. Debutantmi olympiády boli krajiny ako Panama, Zimbabwe (vtedajšia Rhodézia) či Malta. Sovietsky zväz dovtedy nemohol dosiahnuť dohodu s MOV, preto svojich športovcov do Amsterdamu nepustil.

Na 28 letných hrách sa zrodila jedna z kľúčových olympijských tradícií, ktorá pretrvala dodnes. Práve v hlavnom meste Holandska najskôr zhorel oheň, ktorý sa v gréckej Olympii zapaľoval zo slnka pomocou zrkadla. Bežci ho zobrali na Hry, míňali sa ako obušok.

Prvýkrát boli na programe ženské atletické súťaže - štafeta na 4x100 metrov, beh na 100 a 800 metrov, hod diskom a skok do výšky, ale aj gymnastické súťaže. Každý typ atletického programu medzi ženami bol poznačený svetovým rekordom. Obľúbenými boli športovci z Nemecka a USA.

Je pozoruhodné, že zahrnutie 800 metrov do programu medzi ženami spôsobilo značný spor. Je to preto, že ženy počas pretekov na túto vzdialenosť v cieli padli vyčerpané priamo na trať. V roku 1932 bol beh na 800 metrov vyradený z olympijského programu. Táto vzdialenosť sa znovu objavila až na hrách v roku 1960.

Na olympijských hrách v Amsterdame bol vodca vzpieračskej súťaže najskôr určený súčtom triatlonu: čistý a trhaný, tlak na lavičke a trhanie. Vzpierači súťažili v piatich váhových kategóriách.

Obľúbenými na neoficiálnom tímovom podujatí boli Američania. Na druhom mieste boli športovci z Nemecka. Prvú trojku uzavreli Fíni.