Kde Sú Uložené Olympijské Medaily

Olympijské medaily sú ocenením, za ktorým sa mnoho športovcov usiluje už roky. Vynakladajú sa na ňu obrovské fyzické a morálne sily účastníkov športových súťaží. Princíp prijímania medailí je dostatočne jasný. Obyčajných ľudí však často zaujíma otázka, kam sa ukladajú ocenenia tak pred olympiádou, ako aj po nej.

Kde sú uložené olympijské medaily

Olympijská medaila je veľmi cenný predmet. A už vôbec nie z pohľadu šperkov, keďže zlatá medaila je vyrobená zo základného kovu, napríklad striebra, a pokrytá malou vrstvou zlata. Hodnota tohto ocenenia spočíva inde. Je symbolom víťazstva a úspechu toho či onoho športovca a celej krajiny ako celku. Preto by sa malo skladovať osobitným spôsobom.

Do začiatku olympijských hier sú ceny pod ochranou a kontrolou hostiteľskej krajiny. Napríklad medaily za športové podujatia v Londýne v roku 2012 sú umiestnené v londýnskom Toweri. Spoľahlivé úložisko je vybavené alarmmi, kamerovým systémom a ďalšími stupňami ochrany. Okrem toho sú monitorované nepretržite.

Po ocenení športovcov na stupňoch víťazov si každý z nich berie svoje medaily pre vlastnú potrebu. Ceny si športovci spravidla odnášajú domov a umiestňujú sa na svoju vlastnú čestnú stenu na najnápadnejšom mieste.

Vo väčšine prípadov dostanú olympijské medaily tých športovcov, ktorí už zomreli, ich rodinní príslušníci do múzea športu. Tam sú uložené v špeciálnych vitrínach s alarmovou ochranou.

Osud prvej medaily, ktorú získal gymnasta Hermann Weingartner za víťazstvo v skoku o žrdi v roku 1896, ukradli Športovému múzeu v Japonsku. Išlo o ocenenie s hmotnosťou 68 g. Jeho priemer bol asi 50 mm. Do múzea sa dostala cez tretie ruky. Keď v roku 1896 zomrel prvý olympijský víťaz, jeho rodina v roku 1964 venovala medailu ako trofej za ocenenie japonskému gymnastovi Yukiovi Endovi. Potom túto medailu odovzdal múzeu. Tam bola umiestnená v neuzamknutej cele, ktorá bola úplne nechránená pred vlámaním. A vďaka tomu bola medaila ukradnutá.