Zimné Olympijské Hry 1994 V Lillehammeri

Na XVII zimných olympijských hrách v Lillehammeri (Nórsko) sa zúčastnilo 1737 športovcov zo 67 krajín. Súťažilo sa o 61 súborov ocenení v 12 športoch. Medzinárodný olympijský výbor usporiadal tieto hry dva roky po predchádzajúcich s cieľom oddeliť časovanie letných a zimných olympijských hier.

Zimné olympijské hry 1994 v Lillehammeri

Prvýkrát v Lillehammeri hrali športovci z bývalého ZSSR ako samostatné tímy, zatiaľ čo ruský tím ukázal vynikajúce výsledky, keď získal najviac zlatých medailí - 11. Výsledkom bolo prvé miesto v tíme, avšak prehra v celkový počet získaných medailí pre Nórov - 26 verzus 23.

Rusi brali takmer všetko zlato v krasokorčuľovaní: Alexey Urmanov v korčuľovaní mužov, Oksana Grischuk a Evgeny Platov v súťaži tanečných párov, ďalším triumfom hier bola dvojica Ekaterina Gordeeva a Sergei Grinkov. U žien zvíťazila aj zástupkyňa sovietskej školy krasokorčuľovania, Ukrajinka Oksana Baiul.

Ruský biatlonový tím predviedol vynikajúci výkon, v ktorom zažiaril Sergej Chepikov, ktorý zvíťazil v šprinte. Družstvo žien na čele s Anfisou Reztsovou zvíťazilo v štafete, muži pustili nemeckú reprezentáciu ďalej a získali striebro. Ďalšiu zlatú medailu priniesol nášmu tímu víťaz mužských pretekov na 20 km Sergey Tarasov.

Ženský lyžiarsky tím v zložení Lyubvi Egorova, Elena Vyalbe, Larisa Lazutina a Nina Gavrylyuk nenechal pre nikoho žiadnu šancu. Trojnásobnou šampiónkou hier v Lillehammeri sa stala Lyubov Egorova, ktorá zvíťazila aj v pretekoch na päť kilometrov klasickým úderom a na 15 km podľa systému Gundersen. U mužov v tomto športe bol skvostný Nór Bjorn Daly, ktorý získal dve zlaté a strieborné. Uzbekistan získal prvú zlatú olympijskú medailu. Lina Cheryazova bola najlepšia vo voľnej akrobacii, prvýkrát sa predstavila na Bielej olympiáde.

Ruskí hokejisti bohužiaľ zostali bez medailí. V semifinále sa náš káder nedokázal dostať cez Švédov a v zápase o tretie miesto podľahol Fínom. Finálový zápas Švédsko - Kanada sa po prvý raz v histórii olympiády skončil rozstrelom, v ktorom boli presnejší Švédi. Medzi ďalších hrdinov Lillehammeru patrí nórsky korčuliar Johan-Olaf Koss, ktorý zvíťazil na tri vzdialenosti.