Letné Olympijské Hry 1932 V Los Angeles

Na letných olympijských hrách v roku 1932 v americkom Los Angeles sa zúčastnilo 1048 športovcov, z toho 127 žien, z 37 krajín. Súťaže sa konali v 14 športoch. Otvárací ceremoniál hier sa konal na štadióne zvanom Koloseum, ktorý pripomína starorímske arény.

Letné olympijské hry 1932 v Los Angeles

Kapacita štadióna je 105-tisíc ľudí, čo bola v tom čase rekordná hodnota. Najskôr vystúpil olympijský zbor, ktorý tvorilo 150 spevákov, 300 hudobníkov a niekoľko fanfaristov. Po prečítaní olympijskej prísahy šermiarom Georgom Calnanom, bronzovým medailistom z olympijských hier IX a poručíkom amerického ministerstva financií na čiastočný úväzok.

Náklady na cestu do Los Angeles sa stali hlavnou prekážkou účasti mnohých európskych športovcov na hrách, preto sa zhromaždilo spolu 1048 ľudí, ktorí bojovali o medaily. Prvýkrát sa o slovo prihlásili zástupcovia IA OI z Číny a Kolumbie.

Prvýkrát v histórii hier boli športovci ubytovaní v olympijskej dedine vzdialenej 20 km od mesta. Na golfovom ihrisku bolo asi 700 domov umiestnených v ovále okolo reštaurácií, knižníc a herní. V Los Angeles boli predstavené aj štátne hymny krajín na počesť víťazov súťaže a vztýčenie vlajok krajín.

Miesta súťaží boli dosť roztrúsené pozdĺž pobrežia. Napríklad veslársky bazén bol hodinovou rýchlou jazdou z mesta (Long Beach) a cyklisti súťažili v Pasadene na štadióne Roseball. Mimochodom, po hrách to bolo zničené.

Súťažný program v Los Angeles bol podobný ako na olympijských hrách v Amsterdame. Ale namiesto futbalu sa konali strelecké súťaže. Futbalový šampionát sa nekonal z čisto materiálnych dôvodov, pretože ich jadra neboli početné.

Napriek tomu boli výsledky atlétov na olympiáde vysoké. Bolo vytvorených 90 olympijských rekordov, z toho 18 svetových.

V pretekoch na 100 metrov vyhral športovec z USA Eddie Toulan na hrudi? pred hlavným rivalom Ralphom Metcalfom, tiež Američanom. Towlen vyhral aj 200 m. Metcalfe sa však tentokrát stal obeťou hrubej chyby v meraniach - jeho trať bola dlhá 202 m.

Stojí za zmienku, že chyby rozhodcov na týchto hrách boli veľmi časté. Jeden z novinárov ich preto nazval „Olympiáda chýb a nesprávnych výpočtov rozhodcov“. Napríklad ojedinelý prípad sa stal v Los Angeles. Vo finále pretekov na 3000 m prekážok osoba, ktorá počítala kolá, opustila svoje miesto. Výsledkom bolo, že športovci zabehli 3450 m.

Najviac ocenení si samozrejme vyslúžil tím USA - 41 zlatých, 32 strieborných a 30 bronzových medailí. Taliansko malo z každej hodnosti 12 ocenení, zatiaľ čo Francúzsko malo 10 zlatých, 5 strieborných a 4 bronzové medaily.