Aké Boli Olympijské Hry 1952 V Osle

V roku 1952 sa v Osle konali VI zimné olympijské hry. Talianske mesto Cortina d'Ampezzo a jazero Placid (USA) tiež bojovali za právo ich zadržiavania, ale členovia MOV sa rozhodli nie v ich prospech. Športovci zo ZSSR sa olympiády nezúčastnili, pretože vláda sa obávala príliš nízkych výsledkov, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť reputáciu krajiny.

Aké boli olympijské hry 1952 v Osle

Na VI zimných olympijských hrách v Osle sa hralo iba 22 sád medailí v 8 športoch. Konali sa najmä súťaže v boboch, rýchlokorčuľovaní a alpskom lyžovaní, behu na lyžiach, krasokorčuľovaní, ľadovom hokeji, skokoch na lyžiach a severskej kombinácii. Kostra bola vylúčená z programu zimných hier.

Zaujímavosťou je, že najlepším výkonom na olympiáde v Osle boli jej hostitelia, Nóri. Práve im sa podarilo získať najväčší počet ocenení vrátane 7 zlatých, 3 strieborných a 6 bronzových medailí. Amerika bola na druhom mieste. Športovci z USA dostali 4 zlaté, 6 strieborných a 1 bronzovú medailu. A nakoniec na treťom mieste boli športovci z Fínska, ktorí získali 3 zlaté, 4 strieborné a 2 bronzové medaily.

Okrem hlavných vyššie uvedených športov zahŕňal program zimných olympijských hier 1952 aj ukážkové súťaže v hokeji. Zúčastnili sa ich športovci zo Švédska, Nórska a Fínska. Víťazom turnaja sa stalo Švédsko, ktoré v hlavných športoch získalo iba 4 bronzové medaily a ani jednu striebornú a zlatú medailu, aby švédski športovci mohli potešiť svojich krajanov. Druhé miesto na turnaji v bandy obsadilo Nórsko a tretie skončili Fíni.

Zimné olympijské hry 1952 mali niekoľko zaujímavých prvkov. Najvýznamnejším z nich bolo usporiadanie súťaží v behu na lyžiach pre ženy. Vtedy sa prvýkrát v histórii olympijského hnutia mohli športovci preukázať nielen v alpskom lyžovaní, ale aj v pretekoch na 10 km. Okrem toho v Nórsku dôrazne protestovali proti prijatiu žien na tieto súťaže, avšak v tejto veci sa nezohľadnilo stanovisko zástupcov krajiny, ktorá usporiadala olympijské hry.

Na bežkách sa zúčastnilo 20 športovcov z 8 krajín. Najúspešnejšie vystúpili lyžiari z Fínska: získali všetky tri medaily. Prvé miesto obsadila Lidia Viderman, druhé - Mirja Hietamies a tretie - Siiri Rantanen. Všeobecne podľa výsledkov súťaže viedli lyžiari z Fínska, Švédska a Nórska, ktorí nechali svojich súperov z iných krajín ďaleko za sebou.