Prečo Olympijskí Rozhodcovia Pripravili Britské Gymnastky O Striebornú Medailu

Olympijské hry v Londýne v roku 2012 sa nezaobídu bez škandálov vrátane rozhodcov. Značnú rozhorčenosť vyvolalo odvolanie japonského viacbojového mužského tímu umeleckej gymnastiky, ktorý úplne zmenil pozíciu tímov na stupňoch víťazov.

Prečo olympijskí rozhodcovia pripravili britské gymnastky o striebornú medailu

30. júla 2012 sa na olympijských hrách v Londýne konala súťaž mužov vo viacboji v umeleckej gymnastike. Získali sa tieto výsledky: 1. miesto pre čínske gymnastky (275, 997 bodov), druhé miesto pre športovcov z Veľkej Británie (271, 711 bodov) a tretie miesto pre Ukrajinu (271, 526 bodov). Gymnastky z Japonska boli až na štvrtom mieste. Počas celej súťaže išli Japonci suverénne na druhých, ale dva pády za sebou na koni ich nechali za víťazmi.

Ukrajinskí a britskí športovci sa už pripravovali na oslavu úspechu, keď japonská reprezentácia podala protest proti výsledku. Stalo sa tak po vyhlásení výsledkov, takže športovci boli presvedčení o svojom víťazstve. Zástupcovia Japonska neboli spokojní so skóre Kohei Uchimuru v záverečnom cvičení na koni - získal 13 466 bodov. Napriek tomu, že japonský športovec počas vystúpenia spadol z projektilu, čo sa považuje za hrubú chybu, rozhodcovia našli príležitosť na revíziu svojho hodnotenia - bolo to zvýšené o 0,7 bodu.

Vďaka tomu sa celkový výsledok japonského tímu zvýšil na 271 952 bodov, čo im umožnilo obsadiť druhé miesto. Zlato teda zostalo čínskym športovcom, striebro prešlo Japoncom a Briti, ktorí stratili striebro, zostali s bronzom. Ukrajinské gymnastky zostali na veľkú ľútosť celej krajiny bez medaily.

Výsledok viacboja sa hodnotí podľa hodnotení šiestich cvikov: voľný spôsob, preskok, bradlá, hrazda, kruhy a kôň. Pre druhú olympiádu za sebou čínska reprezentácia bezpodmienečne získava prvé miesto.

Žiaľ, Rusi David Beljavskij, Denis Ablyazin, Alexander Balandin, Igor Parkhomenko a Emin Garibov obsadili na týchto súťažiach iba šieste miesto so skóre 269 603 bodov. Fanúšikovia do nich vkladali veľké nádeje, pretože po kvalifikačnej súťaži boli druhí, ale chyby v trezore a na koni boli pre náš tím kritické.