Keď Sa Začali Majstrovstvá Sveta Vo Futbale

Futbal je jedným z najobľúbenejších športov. História tejto úžasnej hry siaha do predminulého storočia. Medzinárodné súťaže sa považujú za hlavné futbalové turnaje a na majstrovstvá sveta čakajú fanúšikovia so zvláštnou trémou. Prvé medzinárodné zápasy a samotný svetový šampionát sa uskutočnili začiatkom 20. storočia.

Keď sa začali futbalové majstrovstvá sveta

Prvú futbalovú súťaž s názvom Prvý svetový pohár vytvoril Thomas Lipton v roku 1909. Tento turnaj sa konal v meste, kde žil samotný tvorca, konkrétne v Turíne. Na zápasy prišli Nemci, Taliani a Švajčiari, ktorí patrili medzi najmocnejšie krajiny, kde sa konali futbalové bitky. V tomto čase Briti úplne upustili od organizácie takýchto športových podujatí na svetovej úrovni. Sám Lipton si uvedomil, že turnaj by sa nemohol uskutočniť bez takzvaných zakladateľov futbalu, teda Britov. Thomas sa rozhodol podať ponuku jednému z najlepších klubov v Anglicku, ktorý sa v tom čase volal: West Oakland. Väčšina hráčov tohto vynikajúceho tímu bola obyčajnými uhliarmi, ale napriek tomu anglickí futbalisti vyhrali prvý svetový turnaj, na ktorom sa nezúčastnilo veľa klubov.

O dva roky neskôr, v roku 1911, sa West Oakland vrátil obhajovať titul, ktorý predtým získali. Angličanom sa podarilo turnaj opäť vyhrať a obhájiť trofej. Angličania zvíťazili v talianskom tíme Juventus skóre 6: 1. Je potrebné poznamenať, že turínsky klub stále existuje a zúčastňuje sa všetkých možných turnajov! Boli to prvé majstrovstvá sveta vo futbale klubov a éra bojov medzi národnými tímami bola pred nami.

Takmer o dvadsať rokov neskôr, v roku 1930, sa v hlavnom meste Uruguaja Montevideu konali prvé majstrovstvá sveta národných tímov. Zúčastnili sa tímy zo Severnej a Južnej Ameriky a Európy. Domáci sa stali víťaznými. Po tejto veľkolepej udalosti ustanovil hlavný futbalový výbor (FIFA) podobné turnaje každé štyri roky. O viac ako sedemdesiat rokov neskôr všetci futbaloví fanúšikovia z celého sveta stále čakajú na hlavnú športovú udalosť štyroch rokov.