Zimné Olympijské Hry 1924 V Chamonix

V roku 1924 sa Medzinárodný olympijský výbor rozhodol považovať zimné športové súťaže za samostatnú olympiádu. Prvé zimné olympijské hry sa konali vo francúzskom meste Chamonix.

Zimné olympijské hry 1924 v Chamonix

Hlavná časť olympiády - v letných športoch - sa konala v roku 1924 v Paríži. Zároveň sa rozhodlo o prenose časti súťaže do Chamonix za účelom usporiadania majstrovstiev medzi lyžiarmi na alpských tratiach.

Na prvej zimnej olympiáde sa celkovo zúčastnili športovci zo 17 krajín. ZSSR sa nezúčastňoval na zimných ani letných hrách, pretože tento štát nebol uznaný väčšinou krajín sveta. Hry sa zúčastnili iba tímy z Európy a Severnej Ameriky.

Prvé zimné hry mali úplný úvodný a záverečný ceremoniál. Hlava hostiteľského štátu sa však nezúčastnila na otvorení olympiády, čo bolo miernym porušením tradície. Olympijský oheň nesvietil, pretože táto tradícia sa objavila neskôr, ale už sa vyslovovala olympijská prísaha.

Štartovalo sa v 9 športoch, medzi nimi boli bežky, bob, hokej, skoky na lyžiach, rýchlokorčuľovanie. Ženy mohli súťažiť iba v krasokorčuľovaní - dvojhra a vo dvojiciach.

Prvé miesto na neoficiálnom tímovom podujatí obsadilo Nórsko. Lyžiari tejto krajiny boli tradične silnou konkurenciou. Vo svojich disciplínach dostali takmer všetky zlaté medaily. Fínsky tím získal druhé miesto. Fíni sa v rýchlokorčuliarskych súťažiach postavili na významnú časť pódia. Tretie bolo Rakúsko, ktoré získalo v krasokorčuľovaní dve zlaté medaily.

Kanada bez toho, aby sa stala lídrom v medailovom poradí, potvrdila pozíciu svetového lídra v hokeji - kanadský tím získal zlato.

Prvé zimné olympijské hry boli vo všeobecnosti také úspešné, že sa ich Medzinárodný olympijský výbor rozhodol usporiadať každé 4 roky, podobne ako letné. A od roku 1994 sa cyklus zimných olympijských hier zmenil - teraz sa konajú o 2 roky neskôr ako letné.