Kto Sa Stal Paralympijským šampiónom V Rusku

XIV. Letné paralympijské hry sa konali v Londýne od 29. augusta do 9. septembra 2012. Zúčastnilo sa ich takmer 4 200 športovcov so zdravotným postihnutím zo 166 krajín, ktorí bojovali o 503 súborov ocenení v 20 športoch. Rusi hrali v Londýne veľmi úspešne, keď výrazne zlepšili výsledky, ktoré ukázal náš tím v predchádzajúcich zápasoch pred štyrmi rokmi.

Kto sa stal paralympijským šampiónom v Rusku

Na predchádzajúcich paralympijských hrách v Pekingu boli ruskí športovci v neoficiálnom medailovom poradí ôsmi so 63 medailami, z toho bolo 12 zlatých. Výsledky tejto paralympiády - 102 medailí a druhé celkové tímové umiestnenie v tomto ukazovateli. Najväčší počet ocenení - 46 - priniesli do krajiny paralympijskí športovci, ktorí dokázali 19-krát vystúpiť na najvyšší stupienok víťazov, 12-krát boli druhí a 15-krát tretí.

Bežec Evgeny Shvetsov z Mordovie sa stal trojnásobným šampiónom - zvíťazil na vzdialenosti 100, 400 a 800 metrov, pričom vytvoril nové svetové a paralympijské rekordy. Podobný výsledok dosiahla aj jeho kolegyňa Elena Ivanova - jej zlaté medaily si vybojovala na vzdialenosti 100, 200 metrov a v štafete 4 x 100 metrov. Spolu s ňou sa zúčastnila zlatých štafiet Margarita Goncharová, ktorá zozbierala zbierku troch najvyšších a jednej striebornej medaily londýnskej paralympiády. Navyše pridala zlato v skoku do diaľky k trom medailám v bežeckých disciplínach.

Štandardným nositeľom ruskej reprezentácie na otváracom ceremoniáli bol Alexej Ašapatov, ktorý pred 10 rokmi prišiel o nohu, šampión predchádzajúceho paralympijského športového fóra v Pekingu. V Londýne potvrdil svoju prevahu v hode guľou a v hode diskom a v druhej disciplíne vytvoril nový svetový rekord. Skokan do diaľky Gocha Khugaev zo Severného Osetska získal jednu zlatú medailu, ale trikrát po sebe prekonal aktuálny svetový úspech.

Veľmi významným spôsobom k výkonu ruskej reprezentácie prispelo družstvo plavcov - získalo 42 ocenení - 13 zlatých, 17 strieborných a 12 bronzových. V tejto podobe vynikla Oksana Savchenko z Bashkirie - má päť popredných miest a jeden svetový rekord. Teraz je Oksana osemnásobným paralympijským šampiónom. Celkovo dokázali ruskí plavci v Londýne šesťkrát obnoviť najvyššie svetové úspechy.

Lukostrelci Timur Tuchinov, Oleg Shestakov a Michail Oyun vystúpili v jednotlivých súťažiach na celé pódium. A o pár dní neskôr všetci pridali do svojej zbierky ešte jedno zlaté ocenenie za víťazstvo v tímovej súťaži v tomto športe.

Ruskí paralympionici sa na rozdiel od Číňanov, ktorí získali najväčší počet medailí, zúčastnili iba polovice disciplín prezentovaných na fóre. Preto má národný tím športovcov so zdravotným postihnutím veľmi dobré vyhliadky na rast pre ďalšiu paralympiádu.