Aká Bola Olympiáda V Squaw Valley 1960

VIII. Zimné olympijské hry sa konali od 18. februára do 28. februára 1960 v americkom lyžiarskom stredisku Squaw Valley, ktoré v čase jeho nominácie na právo organizovať hry nebolo ani mestom. Napriek tomu voľba MOV padla na neho.

Aká bola olympiáda v Squaw Valley 1960

Squaw Valley od samého začiatku nebolo vhodné na zimné olympijské hry. Meškala sa aj prípravná fáza, Medzinárodný olympijský výbor dokonca uvažoval o odložení olympiády. Vo výsledku sa hry stále konali, ale veľa zariadení sa nestihlo postaviť, a tak bolo treba súťaž v niektorých športoch zrušiť. Najmä bobisti neštartovali, pretože na stavbu trate nebol dostatok peňazí a času.

Počet účastníkov, ktorí prišli na olympiádu, tiež zostal veľmi požadovaný, bolo ich podstatne menej ako na predchádzajúcich hrách - 665 športovcov z 30 krajín. V ôsmich športových disciplínach sa hralo 27 súborov ocenení.

Hymna schválená MOV sa hrala prvýkrát na olympiáde v Squaw Valley. Jednou z čŕt týchto súťaží bola aj výška terénu - Squaw Valley sa nachádza v nadmorskej výške 1889 metrov nad morom, čo športovcom spôsobilo ďalšie ťažkosti.

Súčasťou súťažného programu bol biatlon, v pretekoch jednotlivcov na 20 km zvíťazil Švéd Claes Lestanden. Čo sa týka rýchlosti, podľahol štrnástim súperom, ale vďaka presnej streľbe dokázal zvíťaziť. Striebornú medailu získal Fín Antti Tyrväinen, bronz získal sovietsky športovec Alexander Privalov.

Olympionici ZSSR si v rýchlokorčuľovaní počínali veľmi dobre, získali 6 zlatých, 3 strieborné a 4 bronzové medaily. V skokoch na lyžiach sa nerovnal atlét z NDR Helmut Recknagel. V krasokorčuľovaní mužov a žien išlo obe zlato Američanom - Davidovi Jenkinsovi a Carol Hayesovej. V párovom korčuľovaní si víťazstvo vybojovali Kanaďanky Barbara Wagnerová a Robert Paul.

V hokeji oslavovali víťazstvo Američania, druhé miesto obsadila Kanada. Sovietski hokejisti obsadili tretie miesto, podľahli národným výberom USA za stavu 2: 3 a Kanade 5: 8. Beh na lyžiach nebol pre športovcov zo ZSSR príliš úspešný, Maria Gusakova získala v pretekoch na 10 km jedinú zlatú medailu. Striebro a bronz si odniesli aj sovietski lyžiari Lyubov Kozyreva a Radya Eroshina. Rovnakí športovci získali ďalšiu striebornú medailu v tímovej štafete.

Podľa výsledkov súťaže sa v súťaži družstiev umiestnili na prvom mieste sovietski športovci, ktorí získali 7 zlatých, 5 strieborných a 9 bronzových medailí, hlavný prínos k víťazstvu mali korčuliari. Na druhom mieste sa umiestnil zjednotený tím Nemecka, v ktorom nechýbali olympionici z Nemecka, Nemeckej demokratickej republiky a západného Berlína, získali 4 zlaté medaily, 3 strieborné a 1 bronz. Na treťom mieste sa umiestnili športovci z USA - 3 zlaté medaily, 4 strieborné a 3 bronzové medaily.