Kde Sa Konali Zimné Olympijské Hry 1984

XIV. Zimné olympijské hry sa konali od 8. do 19. februára 1984 v meste Sarajevo, hlavnom meste republiky Bosna a Hercegovina, ktoré bolo súčasťou vtedajšieho jednotného štátu Juhoslávia. O medaily v 7 športoch bojovalo 1 272 športovcov zo 49 krajín.

Kde sa konali zimné olympijské hry 1984

Počas posudzovania prihlášky na zimné olympijské hry mal Sarajevo veľmi silných konkurentov: japonské mesto Sapporo a švédske mesto Göteborg. V Sappore sa už konali zimné olympijské hry v roku 1972, takže Japonci vytrvalo tvrdili, že môžu úspešne využívať existujúcu infraštruktúru aj nahromadené skúsenosti s organizovaním takýchto veľkých a dôležitých súťaží. Napriek tomu v druhom kole hlasovania zvíťazilo Sarajevo s 39 hlasmi proti 33 za Sapporo. Oficiálnym maskotom olympijských hier je roztomilé vlčie mláďa Vuchko.

Národný tím ZSSR na týchto hrách bol považovaný za hlavného favorita víťazstva v súťaži tímov. Špeciálne sme sa tešili z víťazstva hokejovej reprezentácie, keďže na predchádzajúcej olympiáde v Lake Placid naši hokejisti v záverečnej časti turnaja senzačne prehrali s tímom USA, ktorý bol po všetkých stránkach nadradený. Táto hra vošla do histórie ako „Miracle on Ice“. A vyzeralo to, že sa očakávania naplnia, reprezentácia ZSSR okamžite začala svoje vystúpenie víťazstvom: hneď v prvý súťažný deň získal lyžiar Nikolai Zimjatov zlatú medailu na 30 km. Nakoniec sa však národný tím ZSSR umiestnil v celkovej klasifikácii tímov iba na druhom mieste, keď získal 25 medailí - 6 zlatých, 10 strieborných a 9 bronzových. V porovnaní s predchádzajúcou olympiádou v Lake Placid, kde bolo získaných 10 zlatých medailí, to bol dosť slabý výsledok.

Útechou bola skutočnosť, že naši hokejisti patrili medzi zlatých medailistov. Prvé miesto získalo národné mužstvo NDR, ktoré získalo 9 zlatých, 9 strieborných a 6 bronzových medailí. Tím USA skončil tretí so 4 zlatými a 4 striebornými medailami.

Všeobecne sa ukázalo, že organizácia olympiády bola na vysokej úrovni, hry sa niesli v skutočne športovej atmosfére. Miestne obyvateľstvo zaobchádzalo s členmi športových delegácií úprimne srdečne. Stručne povedané, sarajevská olympiáda bola skutočnou oslavou športu a mieru.