Aké Boli Olympijské Hry 1984 V Sarajeve

XIV. Zimné olympijské hry 1984 sa konali od 8. do 19. februára v Sarajeve (Juhoslávia). Zúčastnilo sa ich 1272 športovcov (998 mužov a 274 žien) zo 49 krajín. Oficiálnym symbolom olympijských hier bolo vlčie mláďa Vuchko.

Aké boli olympijské hry 1984 v Sarajeve

Atmosféra počas olympiády bola dosť napätá. Môže za to studená vojna, ktorá ovplyvnila vzťahy medzi športovcami. Reprezentačný tím ZSSR na týchto hrách sprevádzali spravodajskí dôstojníci, ktorí ostražito sledovali správanie a kontakty športovcov. Na pozadí neusporiadaných vzťahov medzi USA a Sovietskym zväzom začali Američania čoraz častejšie na nich lákať sovietskych trénerov a športovcov. To pomohlo skvalitniť výcvik amerického tímu a iba rozčúlenie ideologického nepriateľa potešilo americké spravodajské služby.

Olympiáda 1984 v Juhoslávii sa stala triumfom NDR. Východní Nemci dostali 9 zlatých medailí, športovci ZSSR - iba 6. Vladislav Treťak niesol na otváracom ceremoniáli sovietsku vlajku. To pravdepodobne prinieslo šťastie hokejistom našej reprezentácie, ktorí sa na hrách umiestnili na prvom mieste.

Lídrom olympiády bol švédsky lyžiar Gunde Svan, ktorý v súťaži získal dve zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Jeho meno je uvedené v Guinnessovej knihe rekordov. Swann získal titul majstra sveta 11krát a štyrikrát vyhral olympijské hry.

Kráľovnou trate bola fínska atlétka Marya Hamyalainen, ktorá sa počas hier trikrát vyšplhala na najvyšší stupienok pódia. V dvojhre mužov v korčuľovaní získal titul šampióna americký krasokorčuliar Scott Hamilton, ktorého odlišovala neobvykle vysoká rýchlosť pohybu na ľade.

V ženskom krasokorčuľovaní pre ženy získalo zlato mladá Katharina Witt z NDR. Neustále bola obklopená davom novinárov a fanúšikov. Witt bol označený za najsmyslovejšieho, najelegantnejšieho a najsexy športovca olympiády. Bronzovú medailu medzi dvojhrou si odniesla sovietska pretekárka Kira Ivanova. V tanci na ľade sa stali šampiónmi Briti Christopher Dean a Jane Torvill.

Hokejový turnaj bol veľmi zaujímavý. Reprezentácia ZSSR sa chcela dostať aj s tímom USA za porážku na poslednej olympiáde v Lake Placid. Pomstiť sa im však nepodarilo, americký tím sa nemohol dostať do finále. Na záverečnom turnaji boli najzaujímavejšie stretnutia s Kanaďanmi a Čechmi. Tím ZSSR zdolal kanadské národné mužstvo skóre 4: 0, v tejto hre sa vynikajúco ukázal brankár Vladislav Treťjak. Zažiaril aj na stretnutí s Čechmi, ktoré vybojovali sovietski športovci skóre 2: 0 ziskom zlatých medailí.