Kde Sa Konali Zimné Olympijské Hry 1992

Na 91. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v roku 1984 Francúzsko nominovalo dve zo svojich miest naraz na usporiadanie zimnej a letnej olympiády. „Zimná možnosť“mala väčšie šťastie - v spore s ďalšími piatimi európskymi a jedným americkým mestom zvíťazilo mestečko Albertville. Nachádza sa na juhovýchode krajiny, v tesnej blízkosti hraníc s Talianskom a Švajčiarskom.

Kde sa konali zimné olympijské hry 1992

Albertville je malé mesto s menej ako 20 tisíc obyvateľmi, ktoré sa nachádza na brehu rieky Arly vo francúzskych Alpách. Výškový rozdiel v meste a priľahlých lyžiarskych strediskách je takmer 1 700 metrov a rozvinutá infraštruktúra strednej Európy vytvára ideálne podmienky pre organizovanie súťaží v zimných športoch.

Pre otvárací a záverečný ceremoniál bol špeciálne pripravený dočasný štadión pre 35-tisíc divákov a tiež niekoľko štartov pre korčuliarov. Bolo to naposledy v histórii olympiády, keď sa súťaže v rýchlokorčuľovaní konali pod holým nebom. Časť štruktúr štadióna bola prinesená z Barcelony, kde sa použili na letných olympijských hrách toho istého roku. Hneď po záverečnom ceremoniáli bol demontovaný a neskôr použitý ako putovný cirkus.

Zvyšok súťaže sa nekonal v samotnom Albertville, ale v deviatich okolitých dedinách a letoviskách. Skoky na lyžiach a severská kombinácia sa odviezli do Courchevelu, lyžiari súťažili v Les Arcs a lyžiari vo Val d'Isère, Les Menuires a Meribel. V Meribeli sa konali aj zápasy olympijského hokejového turnaja. Súťaže v biatlone a v behu na lyžiach sa konali v Le Sesy, voľný štýl v Tignes a curling v Pralognan-la-Vanoise. V La Plagne je pripravená bobová a sánkarská dráha.

Celkovo súčasťou XVI zimných olympijských hier boli súťaže v 57 disciplínach zo 7 športov. O víťazstvo v nich bojovalo 1 800 olympionikov zo 64 krajín sveta, z ktorých najpripravenejší bol nemecký tím, ktorý nedávno zjednotil športovcov NDR a Spolkovej republiky Nemecko. Nemci získali 26 ocenení, s 3 medailami pred zástupcami zjednoteného tímu šiestich bývalých republík ZSSR.