Aký Je Rekord V Počte Zlatých Medailí Stanovených Na Univerzitách

Obsah:

Univerziáda je tradičný športový turnaj organizovaný FISU (Medzinárodná federácia univerzitného športu). Samotný názov je kombináciou slov „univerzita“a „olympiáda“. Rovnako ako na olympiáde, aj tu sa nachádza medailové poradie, ktorého víťazstvo je cieľom výkonnosti všetkých účastníkov.

Jedna zo 155 zlatých medailí v Kazani-2013 putovala Anastasii Kovyazinovej

Celú pozornosť na leto

Aj keď sa univerziády konajú nielen v lete, ale aj v zime, priťahujú hlavnú pozornosť športových štatistikov práve tie prvé. Veď letných študentských súťaží sa zúčastňuje viac krajín a športovcov. A samozrejme sa v nich hrá oveľa viac ocenení. Počas celej histórie univerziád sa uskutočnilo 53 turnajov (27 letných a 26 zimných). Na záver boli víťazom odovzdané ceny, na ktoré mohli byť hrdí.

Podľa očitých svedkov boli organizátori medaily z univerziády 2013 veľmi krehké a niekoľko z nich „zomrelo“aj počas prezentácie. K podobným udalostiam došlo najmä u Rusov Azamat Laipanov a Číňan Tian Qin.

Prvá medaila, prvý rekord

Letná univerziáda číslo 1, ktorá sa stala nástupcom svetových univerzitných hier konaných v rokoch 1923-1957, sa konala v talianskom Turíne v roku 1959 a priniesla hostiteľom očakávaný úspech. Prvým rekordom v súťaži sa stalo 18 zlatých medailí pre taliansky národný tím.

Ďalším víťazom študentskej olympiády je tím USA, ktorý o osem rokov neskôr získal v Tokiu 31 najvyšších ocenení. Ale najvýraznejší úspech 20. storočia a nový rekord, ktorý sa okamžite volal „večný“, dosiahol študentský tím ZSSR. Na moskovskej univerziáde 73 získal sovietsky tím 68 zlatých medailí. A celkový počet cien sa taktiež zastavil na rekordnej úrovni 134.

Zlatá Čína

Fantastický úspech národného tímu ZSSR v počte výstupov na podstavce trval skutočne dlho. A bolo porazené, keď bol Sovietsky zväz preč. Stalo sa tak v roku 2011 na hrách v čínskom Shenzhene. Čínski študenti - športovci, ktorí na svojej pôde získali 75 zlatých medailí, prekonali svojich geografických susedov.

Kazanský fenomén

Univerziádu v Kazani 2013 možno považovať za akési pokračovanie súperenia medzi národnými tímami Ruska a Číny, ktoré sa začalo o dva roky skôr. A ak v Šen-čene čínski športovci prekonali druhoradých Rusov v celkovom počte medailí (145 verzus 132) aj v zlate (75 verzus 42), potom sa v hlavnom meste Tatarstanu udiala presvedčivá pomsta.

Prvé domáce zlato získalo potápač Jevgenij Kuznecov. Celkovo sa ruskému študentskému tímu podarilo na 27. svetovej letnej univerziáde získať 292 medailí, z toho 155 zlatých. Je tu nový rekord! Mimochodom, finále z týchto 155 vyhral strelec Taras Luginets. Čínsky tím, ktorý urobil druhý krok na pódiu tímov, si odniesol 77 ocenení, z ktorých sa iba 26 stalo zlatom.

Najväčší počet medailí získal v Kazani Rus Vladimir Morozov - 6, štyri z nich boli najvyššou dôstojnosťou. Po štyri zlaté medaily si vybojovali aj Julia Efimová (obe plávanie) a Margarita Mamun (rytmická gymnastika).

Kto je väčší?

Na prvých miestach, povzbudených zlatými medailami, sa umiestnili ruskí športovci v 23 druhoch športového programu hier 2013. Väčšina z nich bola v „prasiatku“športovcov - 22. Vystúpili predstavitelia plávania (17 zlatých medailí), samba, zápasenia a športovej streľby (po 12 ks), veslovania a kanoistiky a umeleckej gymnastiky (po 10 ks), rytmickej gymnastiky vynikajúco v Kazani. gymnastika (8), box, vzpieranie a šerm (všetkých 6).