Zimné Olympijské športy: Kostra

V programoch zimných olympijských hier je niekoľko športov, ktoré predstavujú rôzne možnosti zjazdového lyžovania. Niektorým stačí snehová pokrývka a pomerne jednoduchá výbava športovca (napríklad alpské lyžovanie), iné si vyžadujú ľadové trate a špeciálne športové vybavenie. Skelet označuje druhý druh zjazdových športov.

Zimné olympijské športy: kostra

Tento šport je zo všetkého najviac podobný tobogánu - odvážny pretekár používa projektil na dvoch oceľových bežcoch na zostup z hory pozdĺž ľadového žľabu. Rovnako ako v sánkarskom športe, aj tu ide o časovo obmedzenú súťaž - víťazom sa stane ten, kto zvládne celý kurz v čo najkratšom čase. Aby to mohol urobiť, musí športovec ovládať svoj projektil, zvoliť najoptimálnejšie trajektórie zákrut a pokúsiť sa čo najmenej dotknúť žľabu na ľad, aby nespomalil projektil ani na stotiny sekundy. Na rozdiel od saní je kostrový aparát plochý plastový štít, na ktorom športovec leží pri hrudníku a mení jeho smer buď vychýlením tela alebo dotykom ľadovej dráhy so špeciálnymi podložkami na topánkach. Jedná sa o pomerne traumatický šport, pretože pretekár na najrýchlejších tratiach zrýchľuje na rýchlosť 130 kilometrov za hodinu.

Prvé oficiálne súťaže v tomto športe sa začali konať vo švajčiarskom St. Moritzi koncom 19. storočia. Tam bola postavená trať požadovaných parametrov a zostrojený prvý skelet. A keď toto mesto získalo právo hostiť II. Zimné olympijské hry, kostra bola zaradená do súťažného programu. Američanka Jennison Heaton sa stala prvou olympijskou šampiónkou v roku 1928 a jeho mladší brat John dostal strieborné ocenenie.

Najbližšie sa tento šport objavil v olympijskom programe v roku 1948 na 5. zimných olympijských hrách, ktoré sa konali tiež v St. Moritzi. Nasledovala prestávka, ktorá trvala 54 rokov. Pre olympijské hry 2002 v americkom Salt Lake City nebol okruh v St. Moritze dlho jediný a pravidelne sa majstrovstvá sveta konajú už 20 rokov. Od 19. zimných hier sa tento šport objavuje na všetkých zimných olympijských hrách. Ruskí olympionici získali zatiaľ iba jednu medailu v kostre - na posledných zápasoch vo Vancouveri obsadil Alexander Treťjakov tretie miesto.