Zimné Olympijské Hry 1964 Innsbruck

O právo usporiadať biele olympijské hry 1964 sa rakúske mesto Innsbruck muselo uchádzať s kanadským konkurentom Calgary a fínskym Lahti. O usporiadaní IX zimných olympijských hier v Rakúsku rozhodol Medzinárodný olympijský výbor v roku 1955 absolútnou väčšinou hlasov. Za Innsbruck hlasovalo 49 účastníkov schôdze, zatiaľ čo žiadny z ďalších dvoch uchádzačov nezískal ani desať hlasov.

Zimné olympijské hry 1964 Innsbruck

Príprava na olympiádu nebola ľahká. V tom roku bola alpská zima mierna a málo snežilo. Sneh na tratiach lyžiarov, tobogánov a bobov bolo treba dopraviť a položiť ručne. Do toho boli zapojení vojaci. Nie všetky súťaže sa konali v Innsbrucku. Bežky sa bežali v Seefelde, v Igls sa položili bobové a sánkarské dráhy, v Lizume sa konali preteky slalomistov. Súťaže sa konali od 29. januára do 9. februára. Odohraných bolo 34 súborov ocenení.

Olympijské hry v Innsbrucku vošli do histórie predovšetkým vďaka účasti na nich tímov z ázijských krajín, kde predtým neboli zvlášť populárne zimné športy. Zástupca KĽDR Han Pil Hwa sa stal dokonca strieborným medailistom v rýchlokorčuľovaní. Na trate Innsbrucku vstúpili aj športovci z Indie a Mongolska.

V olympijskom programe 1964 sa objavili niektoré nové disciplíny. V sánkarskom športe sa teda hralo tri sady medailí - vo dvojhre mužov a žien a vo štvorhre mužov. „Lietajúci lyžiari“majú teraz druhý odrazový mostík. Bobisti sa na olympijské trate vrátili - po osemročnej pauze. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 1 091 športovcov z 36 krajín, z toho 892 mužov v programe mužov a 199 žien.

Hrdinkou zimných olympijských hier IX sa stala sovietska atlétka Lydia Skobliková. V rýchlokorčuľovaní nemala obdobu, získala 4 zlaté medaily na všetky vzdialenosti žien - 500, 1000, 1500 a 3000m. Sovietska lyžiarka Klavdia Boyarskikh predviedla bravúrny výkon. Odniesla si 3 zlaté medaily - v pretekoch jednotlivcov na 5 a 10 km a v lyžiarskej štafete žien 3X5 km. Francúzske duo v alpskom lyžovaní Christine a Mariel Gorchel tiež navždy zostalo v histórii športu. Francúzky bojovali o zlaté a strieborné medaily vo všetkých disciplínach alpského lyžovania.

V roku 1964 bolo v Innsbrucku zaregistrovaných veľa „olympijských rekordov“. Toto bola prvá olympiáda, ktorá vyvolala nebývalý záujem publika. Tribún sa zúčastnilo viac ako milión ľudí. Medzi záznamami sa, bohužiaľ, našlo niekoľko smutných. Nikdy predtým nebolo na olympijských hrách toľko zranení a na sánkarskej dráhe v predbežných pretekoch zomrel anglický športovec Kazimierz Sksipiecki. Tragédiu spôsobila zložitá trať a náročné poveternostné podmienky.

Jedným z hlavných olympijských princípov je vzájomný rešpekt. V olympijskom Innsbrucku bola prvýkrát udelená medaila pre šľachtu. Prijal ju taliansky bobista Eugenio Monti. Počas súťaže v bobovej štvorhre zmizla jedna z častí jeho súperom vo Veľkej Británii. Taliansky športovec im dal svoje. Angličania zvíťazili na trati a Montyho čin sa navždy zapísal do histórie športu ako príklad skutočne olympijského postoja k súperom.

Športovci zo Sovietskeho zväzu predviedli na zimných olympijských hrách IX bravúrny výkon. Získali 25 ocenení, z toho najvyššieho štandardu bolo 11. Osemkrát sovietsky športovci vystúpili na druhý stupienok víťazov a šesťkrát - na tretí. Konkurenciu sovietskeho národného tímu na neoficiálnom tímovom podujatí uskutočnili tímy Rakúska a Nórska. Rakúšania získali 4 zlaté medaily, Nóri 3.