Zimné Olympijské Hry 1976 V Innsbrucku

Počas konfrontácie medzi Sovietskym zväzom a západnými krajinami mali súťaže olympionikov nielen športový, ale aj dôležitý politický význam - dva systémy, socialistický a kapitalistický, sa snažili dokázať, koho verzia vývoja bola správnejšia. Výnimkou nebola ani olympiáda v rakúskom meste Innsbruck, kde sa odohral zúfalý boj o ceny.

Zimné olympijské hry 1976 v Innsbrucku

Olympiáda sa mala pôvodne konať v USA, v Denveri. Obyvatelia mesta však hlasovali proti hrám v referende, takže olympijský výbor sa dostal do zložitej situácie. Výsledkom bolo, že Innsbruck, ktorý ich hostil už v roku 1964, súhlasil s usporiadaním olympijských hier.

Zimných olympijských hier sa zúčastnilo 1123 ľudí z 37 krajín. Súťaže sa konali v desiatich športových disciplínach: alpské lyžovanie, boby, rýchlokorčuľovanie, biatlon, skoky na lyžiach, sánkar, bežecké lyžovanie, kombinované lyžovanie, krasokorčuľovanie a hokej. Podľa výsledkov olympiády získali bezpodmienečné víťazstvo športovci zo Sovietskeho zväzu, ktorí získali 13 zlatých, 6 strieborných a 8 bronzových ocenení. Druhé miesto obsadila NDR so 7 zlatými, 5 striebornými a 7 bronzovými medailami. Zástupcovia USA sa dostali na tretie miesto - 3 zlaté, 3 strieborné a 4 bronzové medaily.

Hokej je vždy jednou z najpozoruhodnejších súťaží na zimných olympijských hrách. Kanadský tím, ktorý hry bojkotoval, bohužiaľ v Innsbrucku nesúťažil, a tak veční rivali - tímy ZSSR a Česko-Slovenska - bojovali vo finále o to, aby sa dalo označiť za najsilnejší tím na svete. Úvod stretnutia nebol priaznivý pre hokejistov ZSSR, už v prvom polčase prehrávali za stavu 0: 2. V druhom polčase sa im podarilo vyhrať späť, v treťom sa však osem minút pred koncom opäť ujali vedenia Česi. Ich očakávania však neboli splnené - góly Alexandra Jakuševa a Valeryho Charlamova umožnili tímu zo ZSSR stať sa majstrom už štvrtýkrát za sebou. Na druhom mieste sa umiestnili Česi, tretie obsadili pretekári z Nemecka.

Sovietski športovci si počínali dobre aj v krasokorčuľovaní. Irina Rodnina a Alexander Zaitsev získali zlato v párových korčuliach, zatiaľ čo Lyudmila Pakhomova a Alexander Gorshkov v tanci na ľade. V singlovom korčuľovaní mužov si striebro pripísal Vladimír Korolev, ktorý bol druhý za vynikajúcim Britom Johnom Currym. Zlatú medailu medzi ženami zaslúžene získala Američanka Dorothy Hamill.

Hry boli úspešné aj pre sovietskych lyžiarov. V pretekoch na 30 kilometrov zvíťazil Sergej Saveľev, v pretekoch na 15 kilometrov sa na prvých dvoch miestach umiestnili Nikolaj Bazhukov a Jevgenij Beljajev. V tímových pretekoch sa tímu Sovietskeho zväzu podarilo získať bronz, zlato získali športovci z Fínska.

Raisa Smetanina bola prvá v behu na lyžiach žien na 10 kilometrov, sovietske dievčatá získali zlato v štafete.

Zlatú medailu si do ZSSR odniesli aj biatlonisti - v pretekoch jednotlivcov na 20 kilometrov sa ako prvý stal Nikolai Kruglov, v štafete sa nevyrovnal sovietskym športovcom.

Zimné olympijské hry 1976 sa stali jedným z najúspešnejších pre športovcov zo ZSSR a navždy sa zapísali do histórie sovietskych a ruských športov.