Aké Miesto Zaujalo Rusko V Medailovej Bilancii Olympijských Hier V Londýne

Hry letných olympijských hier XXX v Londýne sa skončili 12. augusta 2012 a v ten istý deň sa žrebovali posledné sady ocenení športového fóra. V konečnej tabuľke neoficiálneho medailového poradia sa Rusko ukázalo byť o niečo nižšie, ako dúfali fanúšikovia a športoví experti očakávali.

Aké miesto zaujalo Rusko v medailovej bilancii olympijských hier v Londýne

Pred začiatkom hier sa odborníci domnievali, že ruskí olympionici, ak nebudú konkurovať nespochybniteľným obľúbencom - Američanom a Číňanom, zaujmú ich miesto ihneď po nich. To sa však nestalo - Rusku dlho trvalo, kým sa dostal z miesta na konci najlepších desiatich lídrov medailového poradia, a v konečnej tabuľke obsadil štvrtú priečku. Celkový počet ocenení, ktoré získali naši športovci (83), je 10-krát vyšší ako výsledok uvedený na predchádzajúcich olympijských hrách v Pekingu. Toto je tretí rekord londýnskych hier, iba šesť jednotiek za zbierkou zhromaždenou čínskymi športovcami. V medailovej klasifikácii sa však uprednostňuje kvalita ocenení a britský olympijský tím má na prvom mieste viac zlata ako Rusi - 29 proti 24.

Najčastejšie naši športovci vystúpili na pódium - v rôznych disciplínach tohto športu získali 18 ocenení, z toho 8 zlatých. Druhý najviac medailový príspevok priniesli gymnastky (8 medailí), hoci najvyššie ocenenie dokázala dosiahnuť iba Aliya Mustafina. Ale džudisti z 5 medailí mali tri na najvyššom štandarde - prvých osem dní hry priniesli Rusku zlato iba olympionici tejto športovej disciplíny. A najplodnejším pre ocenenia našich krajanov bol predposledný, 15. deň fóra. 11. augusta vytvorili v Londýne rekord v počte ocenení a získali 6 zlatých, 4 strieborné a 5 bronzových medailí.

V ruskom olympijskom tíme bolo iba 436 športovcov, medzi ktorými mali miernu prevahu ženy - 228 oproti 208. Medailový príspevok k konečnému výsledku národného tímu krajiny bol distribuovaný približne rovnako - „slabšie pohlavie“získal ďalších 6 ocenení (44 verzus 38), aj keď skóre sa rovná zlatým medailám (po 12).

Američania zvíťazili na medailových priečkach olympijských hier 2012 - tím USA má iba 104 ocenení, z ktorých 46 má najvyšší štandard. Športovci z čínskej reprezentácie obsadili 88 pódiových umiestnení a 38-krát to bol jeho najvyšší stupienok. Briti získali 29 zlatých medailí a celkový počet ocenení, ktoré zhromaždili, je 65.