Kto Je Najmladší Olympijský Víťaz

Vek ovplyvňuje fyzický vývoj športovcov. Vrchol športovej formy sa dosahuje vo veku asi 20 rokov a potom dochádza k postupnému poklesu. Napriek tomu existujú príklady úspešných výkonov veľmi mladých aj veľmi starších športovcov.

Kto je najmladší olympijský víťaz

V celej histórii olympijských hier je najmladším šampiónom Francúz Marcel Depayet. V roku 1900 získal zlatú medailu za holandský národný tím, čím zvíťazil v súťaži dvojíc vo veslovaní. Predchádzajúci kormidelník bol príliš ťažký, a tak ho nahradilo dieťa. Jej presný vek nie je známy, podľa historikov však v tom čase mala 8 - 10 rokov.

Za zmienku stojí aj grécky gymnasta Dimitrios Lundras, ktorý v roku 1896 získal bronzovú medailu v súťaži barov vo veku 10 rokov a 218 dní.

Medzi ženami je najmladšou zlatou olympijskou medailistkou rýchlokorčuliarka Kim Yun Mi z Južnej Kórey. V roku 1994 vyhrala so svojím tímom v Lillehammeri štafetu na krátke trate.

V súčasnosti existujú jasné vekové obmedzenia pre účasť na olympijských hrách, takže títo olympijskí šampióni zostanú najmladšími v histórii súťaže. Pre športovcov vo veku od 14 do 18 rokov sa olympijské hry mládeže konajú osobitne, víťazi juniorských súťaží však majú právo zúčastniť sa na olympiáde spolu s dospelými športovcami.

Pre každý olympijský šport existujú rôzne vekové hranice. Napríklad hádzanári by nemali byť mladší ako 18 rokov a gymnastky - 16 rokov. V žiadnom zo športov neklesne veková hranica pod 14 rokov. Na OH 2012 v Londýne sa najmladšou šampiónkou stala litovská plavkyňa Ruta Meilutyteová. Víťazstvo na 100 metrov prsia získala vo veku 15 rokov a 133 dní a vytvorila tak európsky rekord.