Kto Súťaží V Biatlone Na ZOH

Obsah:

Mená takých hviezdnych olympionikov zo Soči-2014 ako Nórov Ole Einar Bjoerndalen a Tura Berger, Francúz Martin Fourcade, Rus Anton Shipulin alebo vedúca bieloruského tímu Daria Domracheva sú známe väčšine športových fanúšikov. Najmä po televíznom vysielaní Hier, v ktorom získali spolu jedenásť medailí vrátane siedmich zlatých. Ale ich súpermi bolo niekoľko desiatok najlepších biatlonistov na svete, ktorí tiež išli na Hry o ceny.

Najlepšou účastníčkou biatlonového turnaja v Soči sa stala Daria Domracheva, ktorá získala tri zlaté medaily

Biatlon pre „Lauru“

Zoznam účastníkov turnaja, ktorý sa konal v lyžiarskom a biatlonovom areáli Laura, sa formoval postupne. Na prvom z nich pridelila IBU (Medzinárodná biatlonová únia) pre každú krajinu v závislosti od výkonov jej športovcov na majstrovstvách sveta 2012 a 2013 takzvané kvóty. Na základe kvót sa určil celkový počet tímov, ktoré sa mohli zúčastniť štafiet - 55 (28 mužov a 27 žien). Na štart štafety ale išlo iba 23 z nich (13 a 10).

V Soči sa po prvý raz v histórii olympiády konala aj zmiešaná štafeta. Preteky vyhral nórsky národný tím, za ktorý bežali Tura Berger, Tiril Eckhoff, Ole Einar Bjoerndalen a Emil Hegle Svendsen.

IBU zároveň pomenovala aj počet olympijských športovcov z jednotlivých krajín. Maximálnu kvótu 12 osôb, z toho šesť žien a šesť mužov, dostali iba tri najsilnejšie biatlonové mocnosti - Rusko, Nemecko a Nórsko. Rusi, ktorí neúspešne držali svetový pohár 2012 v Ruhpoldingu, kde získali iba dve bronzové medaily, si navyše udržali možnosť štartovať v plnej sile, nie bez problémov. Ukrajina, ktorá oznámila 11 ľudí a priniesla do Soči 10 športovcov z Bieloruska, Kazachstanu, Poľska, USA a Francúzska, to však nedokázala.

Minimálna kvóta dvoch účastníkov smerovala do krajín, ktoré nikdy nič nevyhrali, ale sú všeobecne pevne v pätách svetového biatlonu. Boli medzi nimi napríklad Austrália, Andorra, Veľká Británia, Južná Kórea či dokonca Brazília. Mimochodom, najlepšie umiestnenie pre jedinú Brazílčanku na biatlonovom turnaji, ktorá v Soči štartovala trikrát, Jacqueline Mourao, sa stala 65. priečkou.

Jedným z dvoch biatlonistov austrálskeho tímu bol rodák z Ťumeňského regiónu, účastník mládežníckych majstrovstiev Ruska a olympijských hier 2010 Alexej Almukov, ktorý žije na zelenom kontinente od svojich siedmich rokov.

Rozhodnutie ústredia

Druhú etapu, v ktorej sa rozhodovalo o osude osobných olympijských ciest do Soči, dala IBU národným biatlonovým organizáciám. V Rusku zloženie národného tímu tvorila SBR (Ruská biatlonová únia), presnejšie jej olympijské sídlo. Kritériom výberu boli výsledky, ktoré ukázali športovci na majstrovstvách sveta 2013 v Českej republike a v záverečných fázach svetového pohára a pohára IBU pred olympijskými hrami. O zaradení konkrétneho biatlonistu do žiadosti bolo rozhodnuté väčšinou hlasov všetkých členov ústredia a v prípade rovnosti bolo rozhodujúce stanovisko jeho predsedu Viktora Maigurova.

Na zimný biatlon v južnom Soči išlo 12 hlavných a dvaja náhradníci. V mužskom tíme sú Alexej Volkov, Evgeny Garanichev, Alexander Loginov, Dmitrij Malyshko, Evgeny Ustyugov, Anton Shipulin a náhradný Timofey Lapshin. Do žiadosti žien boli pôvodne zaradené Olga Vilukhina, Ekaterina Glazyrina, Olga Zaitseva, Yana Romanova, Irina Starykh, Ekaterina Shumilova a Galina Nechkasova, ktoré zostali v zálohe. Ale potom, čo bol Starykh krátko pred prvým oficiálnym začiatkom diskvalifikovaný, pretože v tele našla stopy po dopingu, dostala miesto v tíme Olga Podchufarova z mládežníckeho tímu.

Druhá etapa prebehla v iných krajinách trochu odlišne. Takže vo Francúzsku a na Ukrajine olympijský tím zahŕňal takmer všetkých biatlonistov dostupných v krajine, vrátane bratov Martina a Simona Fourcada a sestier Valya a Vita Semerenkových. V Nórsku je kritériom to, že športovec, ktorý nie je z elitnej skupiny, je na majstrovstvách sveta v najlepšej šestke. Ale v predvečer Soči bol názor rozhodujúci nielen pre trénerov národného tímu, ale aj pre funkcionárov z Olympiyatoppen, špeciálneho oddelenia olympijského výboru, ktoré kontrolovalo prípravu vedúcich národného tímu. Nemecký olympijský výbor, ktorý tvoril káder v roku 2014, okamžite uviedol, že okrem športových výsledkov biatlonistov bude brať do úvahy aj ich vek. A ukázalo sa, že to vôbec nie je slovná hračka. Do Ruska skutočne odišiel mladý tím, ktorý získal iba dve strieborné medaily, ale s vynikajúcimi vyhliadkami.

Nemecko je jedinou krajinou, v ktorej sa pri formovaní zloženia olympijského tímu zohľadňuje výkonnosť športovcov nielen v klasickom zimnom biatlone, ale aj v letnom. Pre ostatných sa letný biatlon považuje za tréning.

Olympijský podstavec

Celkovo bolo na súťažiach Laura losovaných jedenásť súborov ocenení, ktorých samotné online vysielanie prilákalo milióny divákov z celého sveta. Na trať v Soči sa nakoniec najviac pripravila nórska reprezentácia, ktorá získala šesť medailí - tri zlaté, jednu striebornú a dve bronzové. Na vavrínoch „medailových“hrdinov hier sa okrem dvojnásobného šampióna v Soči Ole Einara Bjoerndalena, ktorý vytvoril nový rekord v počte získaných olympijských medailí - 13, podelili jeho spoluhráči Emil Hegle Svendsen a Tura Berger.

Reprezentácie Bieloruska na čele s trojnásobnou šampiónkou Dariou Domrachevovou (3, 0, 1), Francúzskom, kde sa dvojnásobným zlatým medailistom stal Martin Fourcade (2, 1, 1), a Ruskom (1, 2, 1), získal po štyri medaily. V ruskej reprezentácii získalo zlato mužské štafetové kvarteto v zložení Volkov, Ustyugov, Malyshko a Shipulin. Vilukhina získala dve strieborné medaily - v individuálnych pretekoch a v štafete, kde sa s nimi na druhý stupienok víťazov dostali aj Zaitseva, Romanova a Shumilova. Bronz putoval do Garaničeva. Tri strieborné a dve bronzové medaily si česká reprezentácia odniesla domov.